نمایندگی:شیراز
1401/09/02 14:49:51
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :282
برگزاری نشست مشترک به دعوت سازمان نظام کاردانی استان فارس

از نیمه دوم آذرماه جاری در شیراز کلید می خورد ؛

اجرای طرح پایلوت تربیت تکنسین های تخصصی بتن


دومین نشست مشترک مدیران و کارشناسان سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس و نظام کاردانی استان با هدف شناسایی چالش ها مرتبط با حوزه بتن و اجرای طرح تربیت تکنیسن های ماهر برای کنترل مشکلات این حوزه در راستای جلوگیری از هدر رفت سرمایه های مالی و جانی در چرخه ساخت وساز و در حین بهره برداری برگزار شد .

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با عنوان اینکه ما از انجام هیچ کاری در راستای تامین منافع بهره برداران ساختمان ها و اعضای سازمان هراسی نداریم گفت : در این خصوص در جهت حفظ سرمایههای ملی و بهبود کیفیت ساخت و سازها اقدام و حرکت های بنیادی را آغاز و در آینده نزدیک آن ها را تکمیل میکنیم .

دکتر مجتبی زوربخش با اشاره به تورم موجود در بخش مسکن و قیمت سرسام آور مصالح ساختمانی گفت : علی رغم این شرایط وتورم ، هدر رفت عجیب سرمایه های ملی به واسطه تولید مصالح بی کیفیت و عدم کنترل های لازم در این زمینه و به دنبال آن ساخت و سازهای ناایمن را شاهد هستیم .
وی با عنوان اینکه متاسفانه برخی تنها به دنبال حذف خدمات مهندسی وحضور مجری در چرخه ساخت و ساز و یا عدم پرداخت حق و حقوق ناظران هستند ، عنوان کرد :اگر چه تخفیف ۵٠ درصدی هزینه های خدمات مهندسان در طرح اقدام ملی و تخفیف تا ٧۵ درصدی این خدمات در ساخت و سازهای مرتبط با بافت فرسوده می تواند به عنوان رویکردی برای استفاده از خدمات مهندسی باشد اما این شرایط ، چالشی جدی را به همراه دارد و آن کاهش انگیزه مهندسان برای ارائه خدمات است و در این راستا مسلم است که در ازای تخفیف هزینه خدمات مهندسان باید به آنها سوبسید ارائه کنیم .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس خاطر نشان کرد : بدیهی است در بافت های قدیمی و فرسوده نیاز به خدمات مهندسی بسیار بیشتر است و در این خصوص نمی توان با ارزان سازی خدمات مهندسی و عدم پرداخت سوبسید ، کاهش انگیزه مهندسان برای ارائه خدمات در این مناطق حساس را باعث شویم .

دکتر زوربخش به نقش آموزش های فنی حرفه ای و ضرورت برگزاری دوره های مهارتی برای کارگران و استادکاران ساختمانی اشاره و عنوان کرد : اولین شرط برای صدور شناسنامه فنی ملکی استفاده از نیروهای ماهر در ساخت بنای مورد نظر است ؛ در این خصوص اگرچه مهندسان قبول مسئولیت می نمایند اما در واقع کیفیت مصالح ساختمانی و مهارت دست اندرکاران حوزه ساخت و ساز مورد غفلت و بی توجهی واقع می شود .
وی با عنوان اینکه طرح برگزاری دوره های آموزشی و مهارتی برای تکنسین های ساختمان در زمینه تولید بتن به شکل پایلوت در شهر شیراز و بعد از آن در سراسر استان اجرا خواهد شد ، گفت : از نیمه دوم آذر ماه این طرح
وارد فاز اجرایی و تا پایان بهمن ماه تکمیل و در روز مهندس امسال از آن رونمایی خواهد شد ؛ بدیهی است آموزش تکنیسین های ساختمانی و استفاده از دانش آنان در کارگاه های تولید بتن اتفاقی خوب برای صنعت ساختمان خواهد بود و ما این مهم را با تمام توان دنبال خواهیم کرد .
رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با اشاره به اینکه بتن از جمله پرکاربردترین مصالح ساختمانی است که در تمامی سازه ها از آن استفاده می شود و در این راستا کیفیت آن در چرخه ساخت و ساز از اهمیت ویژه ای رخوردار است ، اظهار کرد : بتن های استاندارد دارای ویژگی های خاصی هستند که در صورت بی توجهی به این خصوصیات ، مقاوم سازی و استوار نگه داشتن ساختمان کاری دشواربوده و تبعات جبران ناپذیری را به دنبال خواهد داشت .

زوربخش خاطر نشان کرد کرد : متاسفانه در برخی مواقع تنها جنبه های اقتصادی اجرای پروژه های ساختمانی اولویت است و در این راستا از کیفیت بتن با تمام اهمیت آن غفلت می شود
وی گفت : قطعا آسیب شناسی در حوزه تولید و کیفیت بتن ، بررسی مشکلات این بخش و خروجی اقدامات کارشناسی ما در این زمینه ، می تواند اهمیت تربیت تکنسین های بتن در اسرع وقت را یادآورشود .


تله های مرگ خاموشی در گوشه و کنار شهر

مدیر کنترل کیفیت و ارزیابی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ؟؟؟ نیز در این نشست کیفیت بتن ها را یکی از معضلات مهم موجود در چرخه ساخت و ساز عنوان و از بتن های بی کیفیت مورد استفاده در ساختمان ها به عنوان تله های مرگ خاموشی در گوشه و کنار شهر یاد کرد .
دکتر امیر تابع بردبار اظهار کرد : متاسفانه تا حادثه ای شبیه متروپل پیش نیاید ، اهمیت کیفیت بتن در مقاومت ساختمان مورد توجه قرار نمی گیرد.
وی به چالش های متعدد موجود در بخش بتن اشاره و اظهار کرد : با آغاز طرح تربیت تکنسین های بتن و استفاده از کاردانان ماهر در مرحله قبل از تولید ، اتفاقات خوبی را در این حوزه شاهد خواهیم بود .

متاسفانه هنوز نتوانسته ایم اجبارهای صنعت ساختمان را اجرایی کنیم

سرپرست معاونت خدمات مهندسی و کنترل ساختمان سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست عنوان کرد : سالها از تدوین قانون نظام مهندسی ساختمان می گذرد اما متاسفانه هنوز نتوانستهایم اجبارهای صنعت ساختمان را اجرایی کنیم .
دکتر محمد رستمی عنوان کرد : ما در حوزه اجرای باید های صنعت ساختمان بسیار عقب هستیم و باید بگوییم که متاسفانه برخی از دستگاه ها و اداره های مرتبط با این حوزه ، اجازه اجرای باید ها را به ما نمی دهند .
وی به تعداد بیشمار کارگاه های غیرمجاز تولید مصالح ساختمانی در استان اشاره و اظهار کرد : در حال حاضر ۸۰ درصد از کارگاه های تولید مصالح ساختمانی فاقد پروانه استانداردهای لازم هستند و با وجود این شرایط و سهل انگاری های موجود در این نمی توان ساخت بناهای اینن و استاندارد را منتظر بود .

تکنسینهای بتن باید بازوان تولید بتن در استان باشند


معاون آموزش، توسعه و پژوهش سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس نیز بر ضرورت پیگیری تربیت تکنسین های بتن در استان تاکید کرد و گفت : تکنسینهای بتن باید بازوان تولید بتن در استان باشند . دکتر جعفر زارع برگزاری عنوان کرد : در فاز نخست دوره های آموزشی مهارت محور برای تکنسین های بتن برای تعداد مشخصی از کاردان هایساختمان برگزار و در ادامه تعداد این تکنسین ها افزایش خواهد یافت

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر