نمایندگی:شیراز
1399/12/26 13:22:47
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :1673
برگزاری انعقاد تفاهم نامه بین سازمان نظام مهندسی فارس و شهرداری شیراز99/12/25

 

برگزاری مراسم انعقاد تفاهم نامه بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس و شهرداری شیراز در تاریخ 1399/12/25

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس  ، با  استناد   به قانون نظام  مهندسی  و  کنترل  ساختمان مراسمی  با هدف تسهیل در ارائه خدمات مهندسی مطلوب به شهروندان  و با حضور رییس و نایب رییس ، معاونین و مدیران سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ، شهردار شیراز ، معاونین و مدیران شهرداری شیراز و اصحاب رسانه های جمعی در تاریخ 25/12/1399 موضوع انتقال خدمات مهندسی ( ارجاع و کسر ظرفیت کارکرد مهندسان ناظر ) رسماً از شهرداری شیراز به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس واگذار شد.

در ابتدای مراسم رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ضمن تبریک  فرارسیدن اعیاد شعبانیه ، نوروز باستانی و  روز شهردار به واگذاری اختیارت قانونی معرفی مهندسان ناظر با در نظر گرفتن ظرفیت و صلاحیت ایشان  از شهرداری به سازمان نظام مهندسی اشاره کرد و گفت: با انعقاد این تفاهم در مرحله اول و بر اساس قانون معرفی مهندس ناظر با در نظر گرفتن ظرفیت و صلاحیت در شهر شیراز به سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس واگذار شده است.

مهندس سیف زاده ضمن تجلیل از حمایت های اداره کل راه و شهرسازی استان فارس ؛ هیات مدیره سازمان و مجموعه شهرداری شیراز علی الخصوص شخص شهردار در راستای بازگرداندن اختیارات قانونی نظام مهندسی در معرفی مهندس ناظر توضیحات کاملی  را در خصوص چگونگی و چرایی روند انتقال ارجاع نظارت از شهرداری به نظام مهندسی ارایه داد و  افزود : در حالی این امر مهم در تمامی شهرها توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان انجام می شود که در شیراز طبق روال سالها  این مهم توسط شهرداری انجام می شد و بعد از مدت ها تلاش و پی گیری های مستمر هیات مدیره سازمان این حق قانونی با عنایت ویژه شهردار به سازمان بازگشت.

ایشان با اشاره به روند شکل گیری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان گفت :  پس از وقوع زلزله رودبار و منجیل در سال 69  قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان به صورت آزمایشی در کشور اجرا شد و در سال 82 با وقوع زلزله بم مبحث دوم مقررات ملی ساختمان و آیین نامه اجرایی ماده 33 ایجاد و نهایتاً لزوم بکارگیری قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان و استفاده از خدمات مطلوب و بهینه مهندسی در زمینه های نظارت-طراحی و اجرا در صنعت ساختمان ایمنی ، بهداشت ، بهره دهی مناسب ، آسایش و صرفه اقتصادی در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران نهایی را در برخواهد داشت .

در ادامه مهندس دادخواه , ضمن تبریک روز شهردار به مهندس اسکندر پور شجاعت شخص شهردار را در اجرای نص صریح قانون قابل تحسین خواند . امری که از سال 1374 در مجموعه شهرداری انجام می شد.

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس ارجاع نظارت را یکی از وظایف قانونی نظام مهندسی دانست که هم اکنون این امر در تمامی استان قابل انجام است.

 

مهندس دادخواه راه اندازی سامانه شفافیت در ارائه خدمات مهندسی را جزو برنامه های آتی سازمان دانست و افزود با راه اندازی این سامانه تمامی اعضای سازمان  به صورت شفاف و کاملا مشخص چگونگی ارائه خدمات مهندسی در زمینه های طراحی-نظارت و اجرا را رصد خواهند نمود .

ایشان افزود : واگذاری نظارت به نظام مهندسی ساختمان امری ماندگار است که بر اساس قانون انجام شده و این کار قطعاً بر کیفیت ساخت و ساز تاثیر موثر خواهد گذاشت.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز نیز ضمن ارائه توضیحاتی در خصوص سابقه لزوم رعایت ضوابط و مقررات شهرسازی گفت : نظام معماری و شهرسازی شیراز بر تشکیل نظام مهندسی صبغه دارد و به همین دلیل  شهرداری شیراز براجرای الزامات مهندسی در شهر تاکید داشته است/.

شهردار شیراز ؛ مهندس اسکندر پور نیز با بیان اینکه با تصویب قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان وظایفی بر عهده دستگاه های حاکمیتی و وظایفی نیز بر عهده  سازمان نظام مهندسی به عنوان بزرگترین تشکل های  مردم نهاد  است  افزود : سازمان نظام مهندسی ساختمان خانه مهندسین است و از همان 2 سال پیش بنا شد نظارت به نظام مهندسی واگذار شود اما به دلیل تعارض منافع این انتقال انجام نمی شد و عمده مشکلات به همین دلیل بود.

مهندس اسکندرپور با بیان اینکه در مجموعه شهرداری شیراز به دنبال کاهش زمان صدور پروانه ساختمانی هستیم و تلاش های زیادی نیز در این زمینه صورت پذیرفته گفت : برخی از مشکلات فنی و برخی دیگر فرآیندی است که با پی گیری مسئولین این مسئله نیز در حال مرتفع شدن می باشد.

در پایان مراسم به نیز به پاس قدردانی از خدمات گرانبها و متعهدانه جناب مهندس اسکندرپور در پیشبرد قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان لوح یادبودی از سوی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس به ایشان اهداء گردید.

پس از مراسم نیز از حاضرین در جلسه و شهردار شیراز از محل ساختمان شماره 3 سازمان که دفتر ارائه خدمات مهندسی الکترونیک می باشد بازدید نمودند و با چگونگی کار از نزدیک آشنا شدند.

 

 

 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر