نمایندگی:شیراز
1401/03/05 11:35:38
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :207
آیین بزرگداشت روز ملاصدرا به همت سازمان نظام مهندسی فارس و شهرداری شیراز

به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس:

آیین بزرگداشت روز حکیم و فیلسوف بزرگ ، ملاصدرای شیرازی برگزار شد

به همت سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس و با همکاری شهرداری شیراز، آیین بزرگداشت روز حکیم و فیلسوف نامدار ایرانی ملاصدرای شیرازی با عنوان اندیشه های ملاصدرا و معماری قدسی شیراز در مرکز شیراز شناسی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس، در  این آیین دکتر محمدرضا خالصی گفت: اهمیت بررسی اندیشه ملاصدرا از آن جهت مهم است که بدانیم چگونه میتواند بر تفکر باطنی ما تاثیر بگذارد.

وی افزود: همراه کردن حکمت نظری با مباحث عرفانی، کار دشواری است که صدرای شیرازی در این مسیر گام نهاد و پیروز این میدان شد.

وی همچنین اظهار کرد: بی شک شیراز از قرن دوم هجری، در اندیشه و تمدن اسلامی در ایران بیشترین و موثرترین حضور را داشته است.

دکتر خالصی در ادامه گفت: آشنایی با پیشینه فلسفه، هنر و تاریخ شیراز، شرط ورود به ساختار فعلی شیراز است و تا فردی شیرازی نباشد نمیتواند مفاهیم عمیق اشعار حافظ و سعدی شیراز را درک کند و در حقیقت، آینده شیراز در گذشته آن گره خورده است.

بر اساس این گزارش، دکتر فضل الله هوشداران نیز در این آیین به تبیین فلسفه صدرای شیرازی پرداخت و گفت: فلسفه هم مانند شاخه های مختلف علوم، دارای اصطلاحات و روش بحث و گفتگوی منحصر به خود است که شاید عموم با آن آشنا نباشند، اما نمیشود در شیراز و سالروز نکوداشت این مرد بزرگ و این نابغه همشهری صحبتی نکرد.

وی افزود: پس از درخشش خورشیدهای تابناک تاریخ ایران مانند فردوسی، خیام، فارابی، ابن سینا، بیرونی، ابوسعید ابوالخیر و دهها نفر دیگر در سه قرن طلایی چهارم تا ششم تاریخ ایران و پس از مرگ سهروردی، شیخ اشراق، دیگر همه چیز، از جمله اندیشه ورزی برای قرن های متمادی، دچار رکود شد.

هوشداران همچنین گفت: صدرالمتالهین، حکیمی عارف و مفسری بزرگ بود که نظامی فلسفی را پدید آورد و اندیشه یکتا پرستی ایرانی را جانی تازه بخشید.

این محقق علم فلسفه با اشاره به بخش های مختلف زندگی ملاصدرای شیرازی گفت: ارائه نظریات جدید در فقه و نوآوری های فلسفه موجب شد که معاندین درباری زمان، حضور وی را برنتابند و به روستای کهک قم تبعید نمایند و در آنجا شاگردانی چون علامه فیض کاشانی و فیاض لاهیجی از محضر وی کسب علم کردند.


 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر