نمایندگی:شیراز
1400/02/04 14:03:50
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :486
برگزاری آیین بزرگداشت سالروز شیخ بهایی و روز معمار در تاریخ 1400/02/02

برگزاری آیین بزرگداشت سالروز شیخ بهایی و روز معمار در تاریخ 1400/02/02

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس , به مناسبت فرا رسیدن سوم اردیبهشت ماه سالروز بزرگداشت شیخ بهایی و روز معمار، مراسمی  در روز پنج شنبه ، دوم  اردیبهشت ماه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی و به صورت مجازی و حضوری در سالن هیأت مدیره سازمان برگزار شد.

رویکرد این مراسم نشستی در باب ارج نهادن به مقام مهندس معمار، بزرگداشت شیخ بهایی و همچنین فراهم آوردن فرصتی برای برگزاری مسابقه " المان مهندس " بود.

این مراسم با حضور رییس سازمان ( مهندس سیف زاده ) ، رییس کمیسیون عمران ، حمل و نقل و ترافیک و نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز ( دکتر نواب قائدی )، عضو هیات مدیره در رشته معماری ( دکتر پیوسته گر ) ، اعضای گروه تخصصی معماری سازمان ( دکتر کلانترزاده و دکتر توکلی ) ، رییس اداره مطالعات و طراحی شهری شهرداری شیراز ( مهندس فراشائیان )،  مدیر روابط عمومی ( مرعشی ) ، مسئول خدمات مهندسی ( مهندس رفعتی ) ،  مدیرفن آوری اطلاعات و IT  ( مهندس حسینی پور ) به صورت حضوری و استاد پیش کسوت رشته معماری ( مهندس جعفر کاشف )، اعضای هیأت مدیره در رشته معماری ( خانم دکتر طاهره نصر و مهندس علی عراقی ) به صورت مجازی  برگزار شد.

مهندس سیف زاده طی سخنانی در این جلسه با اشاره به اینکه نقش برجسته و رسالت مهم مهندسان معمار در جامعه وجود خلاقیت و نو آوری را از جمله شاخصه های مهم در تجلی این رشته دانست.

ایشان با اشاره به تاریخ و تمدن کهن ایران و خلق بناهای فاخری همچون تخت جمشید ؛ پارسه در داخل و عمارت های نظیر تاج محل در خارج از کشور استان فارس را مهد معماری در ایران و جهان برشمرد.

رییس سازمان با اشاره به رشد کمی و کیفی فارغ التحصیلان رشته معماری در چند سال اخیر گفت : از مهندسان پیشکسوت و صاحب نظر رشته معماری انتظار می رود تا در انتقال دانش و تجربیات خود به مهندسان جوان کوشا بوده تا  بتوانیم سنت و مدرنیته را توامان در خلق بناهای فاخر ساماندهی نماییم /.

مهندس سیف زاده تعامل سازمان با شورای اسلامی شهر و شهرداری شیراز و همچنین اداره کل راه و شهرسازی استان فارس و سازمان میراث فرهنگی ؛ صنایع دستی و گردشگری  در طرح ساماندهی بافت تاریخی فرهنگی شیراز و استفاده از خدمات مهندسی تخصصی در این زمینه را بسیار مطلوب دانست .

رییس کمیسیون عمران ، حمل و نقل و ترافیک و نایب رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر شیراز ( دکتر نواب قائدی ) ضمن تبریک روز معمار به تمامی مهندسان معمار ابراز امیدواری کرد  تا معماران بتوانند جلوهای معماری سنتی ایرانی-اسلامی را به نحوی مطلوب با معماری مدرن تلفیق بنمایند .

دکتر قائدی با اشاره به ذات الهی یگانه معماری هستی نقش معماران را در ارتقای فرهنگ و تمدن بشری بسیار رفیع خواند و ابراز امیدواری کرد معماران آینده نیز همچون گذشتگان بتوانند معماری ایرانی اسلامی را در خلق بناهای فاخر مد نظر قرار دهند.

ایشان طراحی ایستگاه وکیل الرعایا در مرکز شهر ، پردیس سینمایی و باغ ایرانی را نمونه های بارزی از تلفیق سنت و مدرنیته در طراحی خواند که جلوه های زیبای معماری در آن نمود یافته است.

هر کدام از حاضرین در جلسه نیز به بیان نظرات و دیدگاه های خود پرداختند که در ادامه فراز اصلی سخنان این بزرگواران را خدمتتان تقدیم می کنیم :

استاد جعفر کاشف ( رییس و عضو چندین دوره هیأت مدیره و استاد پیشکسوت رشته معماری و عضو کمیته آموزش سازمان ) :

در گذشته ؛ به رغم عدم وجود نقشه های مصوب ، مهندس ناظر و قوانین و مقررات آئین نامه ای به جرأت می توان گفت وضعیت کیفیت ساخت و ساز و معماری ما نسبت به امروز به مراتب بهتر و بالاتر بود و وجود طرح های خوب ولو انگشت شمار در شهر کافی نیست و این مسئله باید عمومیت پیدا کند و برای تحقق آن عواملی همچون مردم و مهندسین ، تاکید بر آموزش عملی و روش اجرای کار و ضوابط فنی بسیار تأثیرگذارند.

دکتر رسول پیوسته گر ( عضو هیأت مدیره سازمان در رشته معماری ) :

شیوع و انتشار ویروس کرونا ما را بر این می دارد تا در خانه بمانیم اما ضروری است خانه های امروز ما به گونه ای طراحی شود تا انسان ظرفیت ماندن در آنها را داشته باشد همچون گذشته که در طراحی ها و جانمایی  فضای باز،-نیمه باز و بسته مد نظر معماران قرار می گرفت.

مهندس علی فراشائیان (رییس اداره مطالعات و طراحی شهری شهرداری شیراز )

راه اندازی دبیرخانه مسابقات شهری به همت اداره مطالعات و طراحی شهری شهرداری شیراز و برگزاری سه مسابقه ملی در سطح کشور اقدام بی سابقه ای در ایجاد فرصت و اعتماد سازی مهندسان جوان به مجموعه شهرداری شیراز بوده است .

دکتر مهدی توکلی ( عضو گروه تخصصی معماری سازمان ) ؛

در فضای آکادمیک و دانشگاهی امروز معماری متأسفانه فاصله زیادی میان مباحث آموزشی تئوری و مباحث آموزشی عملی ایجاد شده است که می بایست تلاش ما به گونه ای باشد که این فاصله ها هر روز کمتر و کمتر شود.

دکتر طاهره نصر ( عضو هیأت مدیره سازمان در رشته معماری و عضو گروه تخصصی معماری شورای مرکزی ) ؛

در گذشته نقش معمار به عنوان تأمین کننده آسایش برای مخاطب بنا همواره جایگاه ویژه ای در فرهنگ و تمدن ما ایرانیان داشته و حلقه مفقوده آن با معماری امروز اعتقاداتی است که معماران در گذشته به آنها پای بند بوده اند و آفرینش بناهای معماری همواره بر پایه اخلاق مداری ؛ باور و اندیشه معمار بوده است و حقوق شهر و شهروند همیشه مد نظر قرار می گرفته است.

توجه به ارزش ها و نگاه حرفه مدار در تمامی رشته های مهندسی  امری است مهم و بدیهی که نمی بایست فراموش شود و توجه به تمامی این مسائل باعث می شود تا معماری هر روز روی به پیشرفت بگذارد.

دکتر محمد مهدی کلانترزاده ( عضو گروه تخصصی معماری سازمان ) ؛

بحث آموزش در معماری از اصولی ترین مسائلی است که باید مد نظر قرار گیرد و با توجه به تحقیقات ، مقاله ها و  پژوهش هایی که در این زمینه انجام شده می توان گفت که این دغدغه ها صرفاً مربوط به داخل کشور نبوده و دغدغه هایی جهانی است.

مهندس علی عراقی ( عضو هیأت مدیره سازمان در رشته معماری)؛

معماری در حال حاضر ؛ قطعاً به لحاظ کمی علی الخصوص در بعد مسائل بهداشتی دچار پیشرفت هایی بوده اما باید پذیرفت در بعد کیفی در وضعیت چندان مساعدی به سر نمی بریم و تبدیل معماری امروز به یکسری عدد اتفاق خوبی نیست .

مهندس شهاب الدین رفعتی ( مسئول خدمات مهندسی سازمان ) ؛

با توجه به ظرفیت گسترده و نقش مؤثر مهندسان معمار در سازمان نظام مهندسی ، پیش نویش  اصلاحیه  قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان ( مطروحه در صحن مجلس شورای اسلامی )  فرصتی است مناسب برای آسیب شناسی و بازنگری شرح  وظایف و خدمات مهندسان معمار .

جلسه با جمع بندی رییس سازمان به پایان رسید.

 


 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر