نمایندگی:شیراز
1401/05/31 10:50:17
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :346
حضور اعضای هیات رییسه سازمان در جلسه کمیسیون معماری شورای اسلامی شهر شیراز

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس؛

عملیات بهسازی ساختمان ها منوط به داشتن صلاحیت حرفه ای در این حوزه است .

اعضای هیأت رییسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس صبح دیروز با حضور در کمیسیون شهرسازی ، معماری و هوشمند سازی شورای شهر شیراز ، موضوع الزام به کارگیری صلاحیت بهسازی برای مهندسان عمران را مطرح و بر ضرورت اجرای قانون در این خصوص تاکید کردند .

این نشست با حضور دکتر زوربخش رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ، دکتر هادی بیاتی نایب رییس سازمان و مهندس بابک محمدی عضو هیأت رییسه و اعضای کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر شیراز  برگزار شد .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس ، در این نشست به اهمیت اجرای عملیات بهسازیساختمانها در طول چرخه حیات آنها اشاره و عنوان کرد :  اجرای این عملیات از یک سو نیازمند مقررات ویژه و از سوی دیگر نیازمند حضور اشخاص ذیصلاح برای طراحی اجرای بهسازی و مقاوم سازی است.

مجتبی  زوربخش گفت : در این راستا صلاحیت جدیدی  تحتعنوان «ارزیابی و اجرای بهسازی» برای مهندسان عمران تعریف شده است .

 وی اظهار کرد  : در ماده ۴ آئیننامه اجرایی قانون نظام مهندسی ، به صلاحیت بهسازی در موازات سایر صلاحیت ها از قبیل طراحی، محاسبه، نظارت، اجرا و غیره اشاره و شرایط  صدور، تمدید و ارتقاء آن نیز تعیین شده است.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس به لرزه خیز بودن استان فارس و ضرورت بررسی و پایدار سازی بناهای نا ایمن موجود در استان از حیث ایستایی و لرزه ای اشاره و عنوان کرد : توجه به این مهم و شناسایی این ساختمان ها و بهسازی آنها ، امری ضروری است  که باید توسط مهندسان صاحب تخصص و صلاحیت انجام شود  .

زوربخش عنوان کرد : در این راستا ضرورت دارد در جریان صدور پروانه اشتغال به کار مهندسی ،  صلاحیت ارزیابی طرح و اجرای بهسازی و مقاوم سازی توسط مهندسان ذی صلاح و لزوم داشتن صلاحیت حرفه ای برای انجام این کار مدنظر قرار  گیرد  ؛ بدیهی است  اشتغال مهندسان به اموری که صلاحیت در آن ندارند تخلف محسوب می شود .

وی خاطر نشان کرد : با توجه به حساسیت موضوع ، باید ارائه تمام خدمات به سازی ساختمان ها توسط مراجع صدور پروانه ساختمان و ارگان های ذیربط در سطح استان ، به مهندسان دارای صلاحیت سپرده شود ؛ بدیهی است مسئولیت عدم اجرای قانون از سوی مراجع مذکور متوجه ایشان خواهد بود .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس یادآور شد : حدود صلاحیت بهسازی و شرح فعالیت آن مشخص بوده و داوطلبان میتوانند در صورت تمایل برای اخذ این صلاحیت در آزمون های مربوطه شرکت نمایند.

به گفته زوربخش داوطلبان برای اخذ این صلاحیت میبایست علاوه بر قبولی در آزمونهای مذکور در دورههای آموزشی مصوب نیز شرکت نمایند .

وی صلاحیت بهسازی را شامل ارزیابی یا بازدید ، ارايه طرح و اجرای به سازی (مقاوم سازی) دانست و گفت : صلاحیت بهسازی در پروانه قبول شدگان آزمون این صلاحیت درج خواهد شد .

وی به توانایی منحصر به فرد مهندسان فارسی در حوزه ساختمان اشاره و خاطر نشان کرد : در آزمون سراسری سال گذشته برای اخذ صلاحیت اجرای بهسازی ، ۵٠ درصد از قبولی های کشور سهم مهندسان فارس بوده است

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر