نمایندگی:شیراز
1401/06/02 11:33:06
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :146
مهندس یاسر پوست فروش ؛ عضو هیات مدیره : ضرورت ایجاد پروژه های محرک بافت تاریخی

مهندس یاسرپوست فروش ؛ عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان  فارس ؛                  

 

‎ضرورت ایجاد پروژه های محرک در بافت تاریخی شیراز  

 

‎عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان  فارس بافت تاریخی شیراز را مجموعه ای از فرصت ها و تهدید ها می داند و می گوید : نگاه درست و اصولی ما به بافت تاریخی و پیش بینی وقوع بحران ها در آن و به دنبال آن چاره اندیشی در این خصوص ، فرصت های منحصر به فردی از این بافت به ما خواهد داد ؛ فرصت هایی  که اگر با دید احیای زندگی در این بافت به آنها نگاه شود ، عمران ، آبادانی و ظرفیت های ویژه ای در حوزه گردشگری و رونق اقتصادی حاصل از آن ایجاد خواهد کرد .

‎یاسر پوست فروش امکان تبدیل این فرصت به تهدید را هم متذکر شده و می گوید : بی توجهی به این بافت ها ، از آنها محلی امن برای حضور معتادان و انجام کارهای خلاف ایجاد خواهد کرد .  

 

‎ایجاد و تقویت زیرساخت ها در بافت های تاریخی

 

‎وی به ضرورت ایجاد پروژه های محرک مانند بوتیک هتل ها ، کافی شاپ ها و گالری ها در بافت تاریخی شیراز اشاره و عنوان می کند : پروژه های محرک عامل پیشرفت بافت های تاریخی و جذب موثر بسیاری از افراد به این بافت هستند .

‎عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان  فارس در ادامه به اهمیت ایجاد و تقویت زیرساخت ها در بافت های تاریخی اشاره می کند و می گوید : سازمان های متولی این بافت ها و در راس آنها شهرداری و دستگاه های خدمات رسان وظایف ویژه ای را در این زمینه عهده دار هستند .

 پوست فروش از انجام اقداماتی در حوزه تقویت زیر ساخت ها در محله سنگ سیاه خبر داد و گفت : گروهی متشکل از متخصصان و سرمایه گذاران با رویکرد ایجاد هماهنگی بین دستگاه های خدمات رسان و شهرداری و سایر دستگاه های مرتبط ،  انجام مدیریت یکپارچه شهری در این محله را عهده دار شده اند ؛ در این راستا اقداماتی مانند کف سازی و ایجاد فیبر نوری در بخش های از این محله انجام شده است ؛ در همین راستا برای این محله طرح معماری تعریف شده و به عنوان مقصد گردشگری تعریف شده است .

 

‎استفاده نظام مند از خدمات مهندسی در بافت تاریخی شیراز

 

 

‎وی در ادامه به نقش سازمان نظام مهندسی فارس در احیای بافت های تاریخی و نیز معماری ایرانی اسلامی اشاره می کند و می گوید : به دنبال ایجاد تفاهم نامه ای ۴ جانبه میان این سازمان ، میراث فرهنگی ، شهرداری وادراه کل راه و شهر سازی هستیم ؛ با انعقاد این تفاهم نامه از خدمات مهندسان به صورت نظام مند در بافت های تاریخی استفاده می شود .

‎به گفته وی اجرای این تفاهم نامه علاوه بر استفاده از تخصص مهندسان به ویژه در حوزه مرمت ، بهبود عملکرد سازمان میراث فرهنگی و نظارت نظام مند این سازمان بر پروژه های موجود در بافت تاریخی را باعث خواهد شد ؛ علاوه بر این رویکرد مذکور با افزایش اطلاعات سرمایه گذاران در زمینه معماری ، به آنان در زمینه اقدامات عمرانی و معماری در این بافت کمک خواهد کرد .

 

‎عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان  فارس به ضرورت استفاده نظاممند از تخصص های مختلف مهندسان ساختمان در بحث احیا و بازسازی بافت های تاریخی اشاره و عنوان می کند : در حال حاضر بخشی از اقدامات مرتبط با احیا و مرمت با  استفاده از تخصص مهندسان این در حوزه در حال انجام است که امید است در آینده شاهد حضور پررنگ مهندسان برای انجام اقدامات تخصصی در این بخش باشیم  .

 

‎پوست فروش خاطر نشان می کند : مهندسانی که قصد انجام اقدامات تخصصی در بافت های تاریخی را دارند برای آشنایی با رویکرد این بافت ، ملزم به گذراندن دوره ای تخصصی در این زمینه هستند .

‎وی در ادامه بلایای طبیعی مانند  زلزله را از جمله تهدیدهای بافت تاریخی شیراز دانسته و می گوید : با توجه به حجم افراد ساکن در این مناطق ، باید در راستای تحکیم و ایمن سازی بناهای موجود در این بافت ها اساسا چاره اندیشی کرد ؛ بدیهی است با احیا و مرمت بافت تاریخی می توان این تهدید را به فرصت تبدیل کرد .

 

‎ضرورت تدوین آیین نامه سازه های بافت های تاریخی در استان فارس

 

‎پوست فروش در ادامه به ضرورت تدوین آیین نامه سازه های بافت های تاریخی  در استان فارس اشاره و اظهار کرد : سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس مصمم است که در آینده ای نزدیک نسبت به تدوین این آیین نامه اقدام نماید ؛ بافت تاریخی موجود در شهر شیراز و تعدادی از شهرستان های استان مانند استهبان ، کازرون و لار هر کدام دارای ویژگی های خاص خود بوده و در این راستا این آیین نامه باید  ، متناسب با سازه های بافت تاریخی هر شهرستان و هماهنگ با ترکیب و ساختار داشته های تاریخی آن به شکل مجزا تعریف شود .

 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر