نمایندگی:شیراز
1398/09/16 17:32:30
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :329
برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرسازی در تاریخ 1398/09/14

برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی شهرسازی  در تاریخ 1398/09/14

------------------------------

به گزارش روابط عمومی سازمان نظام مهندسی  ؛ به مناسبت روز جهانی شهرسازی مقارن با هفته پژوهش مراسمی در روز پنجشنبه به تاریخ 1398/09/14 با حضور مدیران عالی رتبه استان ، اعضای هیات مدیره سازمان ،مدیران شهری و اعضای شورای اسلامی شهر شیراز ، ، اساتید دانشگاه، دانشجویان و صاحب نظران در حوزه شهرسازی و مدیریت شهری توسط سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس  و با همکاری دانشگاه شیراز در دانشکده هنر و معماری برگزار شد.

رئیس ســازمان نظام مهندســی ســاختمان فارس ضمن گرامی داشت روز شهرسازی و رسالت مهم هیت مدیره دوره هشتم در توجه به مباحث شهرسازی ،  موضوعــات محوری روز شهرســازی امسال را حق به شــهر، حقوق عمومی، نقش شهرسازان و موانع و چالش های پیش رو اعلام کرد و گفت: کمیســیون شهرسازی ســازمان با جدیت در حال انجام وظیفه در این حوزه اســت. مرتضی سیف زاده با اشــاره به اینکه مبانی شهرسازی پس از تغییرات ژرف اجتماعی و اقتصادی پس از انقلاب صنعتی پدیدار شــدند، گفت: از آن موقع یعنی آغاز قرن نوزدهم تاکنون جوامع صنعتی به دنبال کشــف جوابی برای مشکلات شهری هستند و امروز نیز نقش شهرســازان در ایجاد یک جامعه ســالم و حل مشکلات شهری بسیار مهم است. وی با عنوان اینکه شــهر و اقلیم، تأثیرگذاری تنگاتنگی بر یکدیگر دارند، در بررسی شهرســازی بومی ایران، این موضوع به روشــنی قابل مشاهده اســت امروز اقلیم ها دچار مســائل و مشکلات مختلفی شــده اند که بخشی از این مســائل در اثر تصرف های حاصل از ســاخت و ساز پروژه های مختلف ایجاد شده است. رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس همچنین به ضرورت توجه به مشــکلات و نیازهای شهر در تدوین طرح جامع شهری اشــاره کرد و گفت: در همایش مقررات ملی ســاختمان که به زودی در شهر شیراز برگزار می شــود توجه ویژه ای به طرح جامع شــهری و موضوع جانمایی شــهری خواهد شــد.

معاون عمرانی استانداری فارس نیز در این آیین به نقش مهم شهرسازان در تمام رویکردهای اجتماعی یک جامعه پرداخت و گفت: امروز از نبود مشــارکت در تهیه طرح های شهری رنج می بریم.

 دکتر محمود رضایی کوچی با عنوان اینکه امروز بســیاری از خسارات فیزیکی، اجتماعی و روانی در حوادث مهتلف به نوع شهرســازی ما بر می گردد، گفت: متأســفانه میزان انجام  کارهای جمعی و احساس مشارکت مردم هزینه های نگه داری شهر را افزایش داده است.وی بــه ضرورت میدان دادن به مردم برای حضور اثربخش آنها در مســائل شــهری تأکید کرد و گفت: امروز نیازمند شــهروند مسئول هستیم. معاون عمرانی استانداری فارس جنس شهرســازی را توجه عمومی به تمام افراد جامعه دانست و گفت: امروز الگوی شهرسازی ما نیازمند اصلاحات جدی است.

در ادامه استاد پیشکسوت رشته شهرسازی مهندس احمد سعید نیا ، ضمن تشکر از سازمان نظام مهندسی ساختمان و دانشگاه شیراز به مناسبت برگزاری این مراسم و گفت : امروز بیش از صد کشور در جهان این روز را گرامی می دارند.

وی با اشاره به بیانیه روز شهرساز با رویکرد حق به شــهر، حقوق عمومی، نقش و حقوق شهرسازان ، آغاز قرن جدید را قرن شهری شدن جهان امروز دانست و افزود : پروسه  جهانی شهری شدن در تمامی نقاط کره زمین یک وجه مشترک را بین جوامع به ارمغان آورده و سرنوشت بشر امروزی را ناگریز از شهرنشینی خواند.

مهندس سعید نیا گفت شهرهای امروز کارگاه تمدن است و وجه مشترک شهری شدن در قرن حاضر گسترش شهرهاست و با وجود قرار گرفتن اکثر منابع ملی ، خدماتی ، آموزشی ، بهداشتی ، فرهنگی و تاسیساتی  ما باید بدانیم که شهر ها باید طبق چه قوائد و قوانینی اداره شود.

ایشان با اشاره به وجود رابطه مستقیم گسترش شهر با توسعه سرمایه داری وجود قانون خصوصاً اخذ مالیات را در کنترل شهرسازی و نظام اجتماعی ضروری دانست.

در ادامه مراسم دکتر ناصر براتی سخنرانی جامعی در خصوص دلایل شکست طرح های توسعه شهری در ایران ایراد نمود.

 دکتر براتی با اشاره به وجود ایرادات در تخصیص منابع غیرقابل بازیافت کشور خصوصاً نفت به شهرنشینی ؛  شهرسازی تمدن محور را تنها راه متمدن شدن جامعه امروز دانست .

ایشان سه رکن اصلی شهرسازی را 1- مردم2-  مدیریت شهری 3-  متخصصین و کارشناسان حوزه مدیریت شهری خواند و به تفصیل به تجزیه و تحلیل آنها پرداخت.

معاون معماری و شهرسازی شهرداری شیراز نیز ضمن گرامی داشت روز شهرسازی  ، با تقدیر از تلاش مهندسان قبلی حوزه مدیریت شهری شیراز ، تاریخچه ای از شکل گیری  شهرسازی در شهرداری شیراز عنوان  و مشکلات آن را برشمرد.

دکتر بهادری با اشاره به جایگاه طرح های جامع و طرح های تفصیلی و عناوین طرح های ساختاری و راهبردی در کشور خواستار مصوب شدن هرچه سریعتر قانون جامع شهرسازی و معماری شهرسازی ایرانی - اسلامی درکشور شد.

در پایان مراسم نیز پنل تخصصی مدیریت شهری و  شهرسازی با حضور مهندس سعید نیا ، دکتر براتی ، دکتر امیر حسین جمشیدی ( مدیرکل دفتر فنی استانداری فارس ) و دکتر بهادری برگزار و شرکت کنندگان  و علاقه مندان به بیان سوالات و دغدغه های خود در حوزه مدیریت شهری پرداختند.

 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر