نمایندگی:شیراز
1401/10/14 12:29:53
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :413
برگزاری جلسه هیات مدیره با حضور دکتر علیرضا پاک فطرت در تاریخ 1401/10/10

در نشست مشترک هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با دکتر پاک فطرت، نماینده شیراز انجام شد


واکاوی ظرفیت ها و چالش های نظام مهندسی فارس ؛ از بهارستانی ها توقع حمایت داریم


اصلاح قانون نظام مهندسی از مسیر دیپلماسی


نشست مشترک هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با دکتر علیرضا پاک فطرت، نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی به منظور بررسی ظرفیت ها و چالش های پیش روی این مجموعه برگزار شد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ابتدای این نشست عنوان کرد : انتظار می رود نمایندگان مجلس در جهت حمایت از جامعه مهندسان و ارتقاء جایگاه سازمان نظام مهندسی ساختمان یاریگر و کمک کننده باشند

مهندس ستار خورشیدی اظهار داشت: متاسفانه منافع برخی دستگاه ها اجازه نمی دهد که سازمان نظام مهندسی، سازمانی مستقل و مقتدر باشد.به گفته وی، به همین دلیل برخی دستگاه ها با اهداف و اشکال خاصی سازمان را تضعیف و در امور داخلی آن دخالت می کنند. مهندس خورشیدی خواستار حل این مشکل با تکیه بر استقلال و صلابت رای دکتر پاک فطرت به عنوان نماینده مردم در مجلس شد و گفت؛ مشکلات و چالش های جامعه مهندسی زیاد است و متاسفانه در ساختار فعلی استان، هجمههای زیادی علیه این سازمان انجام می شود. وی با اذعان براینکه سازمان نظام مهندسی خالی از ضعف و اشکال نیست، ابراز داشت؛ قطعاً از این کاستی ها و ایرادات آگاه هستیم و در راستای رفع آنها اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با بیان اینکه برخی افراد خدمات مهندسی و بکارگیری مجریان ذیصلاح را اتلاف منابع مالی می دانند، گفت: این در حالی است که در قوانین پیشبینی شده که ساخت هر ساختمان مستلزم بکارگیری مجریان ذیصلاح است.

به گفته خورشیدی، هزینه خدمات فنی مهندسی در حال حاضر دو و نیم درصد است و این میزان به هیچ وجه پاسخگوی هزینه های انجام کار نظارت نیست و می تواند فرایند نظارت را تحت الشعاع خود قرار دهد


در نسخه اصلاحی قانون نظام مهندسی به مصادیق تعارض منافع مهندسان اشاره نشده است


در ادامه این نشست دکتر طاهره نصر، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیزیکی از دغدغه های جدی جامعه مهندسان را اصلاح قانون نظام مهندسی عنوان کرد و گفت: در حال حاضر ۳ نسخه از اصلاحیه این قانون دست به دست میشود که یکی مربوط به شورای مرکزی سازمان، دیگری مربوط به مرکز پژوهش های مجلس و سومی نیز مربوط به لایحه پیشنهادی دولت است.

وی با اظهار تاسف از اینکه در نسخه پیشنهادی دولت اکثر اصلاحات سازمان نظام مهندسی کشور مدنظر قرار نگرفته است گفت: در نتیجه این چند نسخه ای شدن، یک نسخه چهارمی هم شکل گرفته که البته مجموعه ای از ۳ نسخه قبلی است و مشخص نشده از کجا پدید آمده است.

رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه در نسخ مختلف اصلاح قانون نظام مهندسی موارد مهمی مورد غفلت قرار گرفته است ابراز داشت: یکی از این موارد تامین منابع درآمدی سازمان نظام مهندسی ساختمان است که درآمد خاصی جز دریافتی از اعضای سازمان ندارد.

دکتر نصر یکی از منابع درآمدی خارج از سازمان نظام مهندسی را درآمد ناشی از ارائه شناسنامه های فنی ملکی عنوان کرد و گفت: متاسفانه با بخش نامه های مختلف که از سوی مراجع گوناگون صادر می شود منابع درآمدی سازمان حذف و سازمان نظام مهندسی ساختمان پس از مدتی ازبین خواهد رفت.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام ساختمان فارس، نمایندگان موثر در شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور را نمایندگان استانهای محروم و کمترخوردار عنوان کرد و گفت: علی رغم اینکه فارس جزء استان های محروم نیست، اما به سهم خود برای احقاق حقوق استانهای محروم در شورای مرکزی تلاش کرده ام ، با این حال در نسخه جدیدی که از اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان بیرون آمده تعداد نمایندگان شورای مرکزی به ۱۵ نفر کاهش پیدا کرده و جالب اینجاست که ۸ نفر از آنها را هم وزارت راه و شهرسازی به صلاحدید خود انتخاب میکند و عملاً از ۷ استان دیگر می توانیم در این شورا نماینده داشته باشیم.

نصر با بیان اینکه از ۷ نماینده شورای مرکزی که توسط وزارت راه و شهرسازی انتخاب نمی شوند، قطعا چند نفر از تهران خواهند بود، اظهار داشت: با این شرایط سهم سایر استانها در شورای مرکزی به خصوص استانهای محروم کاهش پیدا می کند و حتی نادیده گرفته می شود.

عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه به مسئله بیمه مهندسان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: ما به دنبال این موضوع بودیم که از منابع درآمدی حاصل از بیمه کارگران ساختمانی مشکل بیمه مهندسان را حل کنیم، اما متاسفانه این اتفاق نیفتاد.وی با بیان اینکه اگر از منابع تخصیصی به بیمه کارگران ۱۰ درصد را به بیمه مهندسان اختصاص دهیم اتفاق بزرگی رخ خواهد داد و اظهار داشت: این بدین معناست که از هر ۱۰ کارگری که بیمه می شوند یک نفر مهندس از جامعه حدوداً ۶۰۰ هزار نفری مهندسان هم امکان بیمه شدن خواهد داشت.

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با انتقاد از اینکه به دغدغه های جامعه مهندسی در زمینه بیمه پاسخ مناسبی داده نشده، پیشنهاد داد که در اصلاحیه قانون نظام مهندسی ساختمان به مسئله بیمه مهندسان به صورت مصداقی ورود شود و از به کار بردن عناوین کلی مانند تامین رفاه مهندسان پرهیز گردد.

دکتر نصر در ادامه به ضرورت توجه به ساختمان سازی با حضور سازندگان ذیصلاح نیز اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه از این موضوع هم در اصلاحیه قانون نظام مهندسی غفلت شده و صرفاً در حد چند جمله کلی به آن پرداخته شده است.رئیس گروه تخصصی معماری سازمان نظام مهندسی کشور عدم تکلیف بکارگیری مهندسان و سازندگان ذیصلاح در اصلاحیه قانون جدید را یک ضعف بزرگ توصیف کرد و گفت: اگر شناسنامه فنی ملکی را با بخشنامه های مختلف نادیده بگیرند گویا که سازندگان ذیصلاح را هم نادیده گرفته اند. وی خواستار توجه نمایندگان مجلس و تاکید آنها بر بکارگیری سازندگان ذیصلاح در قانون جدید نظام مهندسی ساختمان شد و تصریح کرد: در نسخه اصلاحی قانون نظام مهندسی به مصادیق تعارض منافع مهندسان اشاره نشده و انتظار

می رود این مهم در دستور کار قرار گیرد و حداقل از مصادیق قبلی بهتر و قوی تر دیده شود.

عضو هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با بیان اینکه نحوه انتخاب اعضای شورای انتظامی و بازرس های سازمان نظام مهندسی دچار اشکال است اظهار داشت: امید می رود موضوع انتخاب این افراد نیز در اصلاحیه قانون مورد توجه قرار گیرد.

دکتر نصر با اشاره به اینکه شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی نیز فاقد بازرس است و در اصلاحیه قانون به این موضوع بیتوجهی شده است گفت: امیدواریم در این خصوص نیز اقدامات مقتضی صورت گیرد.وی در پایان سخنان خود از دکتر پاک فطرت نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی خواست تا پیگیر صیانت از قانون فعلی باشد و اصلاح قانون در یک بازه بلند مدت انجام شود.

اصلاحات قانون نظام مهندسی باید با بهره گیری از خرد جمعی اعمال شود


در بخش دیگری از این نشست دکتر مجتبی زور بخش، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز طی سخنانی خواستار توجه به روش های علمی در اصلاح و تدوین قانون نظام مهندسی شد و با تاکید بر اینکه بدون انجام کارهای پژوهشی و تحقیقی نتیجه خوبی از اصلاح قانون نظام مهندسی به دست نمی آید ، تصریح کرد: متاسفانه تصمیمات مرتبط با این موضوع زمانی اتخاذ شد که هیات مدیره ها در شرایط تغییر و تحول بودند و در این راستا به تحقیق ، پژوهش و اتکا به خرد جمعی در اصلاح قانون توجه نشد

دکتر زوربخش با اشاره به برگزاری جلسات مشترک با نمایندگان وزارت کشور اظهار داشت: آنها هم بر این موضوع تاکید داشتند که انجام کار پژوهشی در اصلاح قانون باید مد نظر باشد.

عضو گروه تخصصی ترافیک سازمان نظام مهندسی کشور در ادامه با اشاره به اهمیت موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی اظهار کرد : امروز در حالی اصلاح قانون نظام مهندسی به عنوان یک تصمیم کلان کشوری در حال انجام است که نظر سازمان های نظام مهندسی در این خصوص اخذ نشده است ؛پیشنهاد مشخص ما در این خصوص این است که روند تصویب این قانون متوقف و اصلاحات اساسی با همیاری و همکاری سازمان های نظام مهندسی و با بهره گیری از خرد جمعی اعمال شود . بدیهی است اصلاح شتابان این قانون بدون اخذ نظرات صاحبان تخصصی بیشترین ضربه به پیکره سازمان ها و قانون نظام مهندسی وارد کرده و بروز یک سری از تنش های حرفه ای در جامعه مهندسان را باعث خواهد شد .

زوربخش عنوان کرد : در این زمینه به هیأت دولت یادآور می شویم که برای اصلاح قانون نظام مهندسی تعجیلی وجود ندارد و اصلاح اصولی این قانون نسبت به اصلاح سریع آن در اولویت است ؛ اگر این روند اجرا شود و مجلس به این نتیجه برسد که اصلاح قانون باید از راه درست و اصولی آن انجام شود ، می توان به اصلاح و آینده آن امیدوار بود

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس به عنوان یک سازمان مقتدر این آمادگی را دارد تا در راستای اصلاح اصولی قانون در همه ابعاد ورود نماید، خاطر نشان کرد : این سازمان بر بازنگری و بررسی قانون نظام مهندسی قبل از تصویب تاکید دارد .

وی خواستار صیانت از قانون فعلی نظام مهندسی ساختمان شد و گفت: وجهه سازمان در میان دستگاه های اجرایی به خوبی رعایت نمی شود ؛ به عنوان نمونه در مورد هتل آسمان کار کارشناسی بسیار خوبی در سازمان نظام مهندسی انجام شد اما متاسفانه این سازه همچنان به کار خود ادامه میدهد و مراحل نازک کاری و پایانی ساخت را می گذراند.

به گفته وی، انتظار می رود مسئولان مربوطه به اقدامات سازمان نظام مهندسی توجه بیشتری داشته باشند و به مواردی که از سوی این سازمان مطرح می شود بیشتر اعتنا کنند تا در این راستا جایگاه این تشکل تخصصی رعایت و نظرات آن لحاظ شود

عمده قراردادهای منعقد شده در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی روی کاغذ باقی مانده است


دکتر علیرضا زارع، نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست با اشاره به اینکه بالغ بر 30 هزار نفر مهندس در استان حضور دارند، به موضوع تامین مسکن اعضای سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس اشاره و خاطرنشان کرد: متاسفانه تا کنون هیچ کدام از طرح هایی که دولت در حوزه مسکن ارئه داده شامل حال سازمان نظام مهندسی نشده است و در این زمینه بحث تعارض منافع را مطرح می کنند ؛ این در حالی است که حدود 70 درصد اعضای سازمان نظام مهندسی را جوانانی تشکیل میدهند که فاقد مسکن هستند.

به گفته وی، در بحث اقدام ملی مسکن، سازمان نظام مهندسی هم ظرفیت اجرایی دارد و هم ظرفیت فنی؛ بنابراین انتظار می رود در گوشه ای از این کار تامین سرپناه اعضای فاقد مسکن سازمان نظام مهندسی نیز دیده شود.

عضو کمیسیون صدور خدمات مهندسی شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور در بخش دیگری از سخنان خود گفت : در زمینه صادرات خدمات فنی مهندسی نیز متأسفانه آنگونه که باید و شاید موفق نبوده ایم و عمده قراردادهایی که در این حوزه منعقد شده روی کاغذ باقی مانده است .

عضو کمیسیون صدور خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه در این زمینه تاکنون چندین قرارداد با کشورهای مختلف داشته ایم، اما خروجی ملموسی نداشته است؛ خاطرنشان کرد: این در حالی است که صادرات خدمات فنی مهندسی می تواند زمینه ساز تحرک در استان و افزایش تولید ناخالص ملی باشد.

نایب رییس دوم سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با بیان اینکه در بحث آموزش و پژوهش با کشور عمان قراردادی منعقد شده و با کشور عراق هم رایزنی هایی صورت گرفته است اظهارداشت: انتظار می رود نمایندگان فارس در زمینه بکارگیری ظرفیتهای فنی مهندسی این استان در سطح کلان رایزنی های موثری را داشته باشند.

قیمتهای ساخت و ساز وزارت راه و شهرسازی نصف قیمتهای واقعی ساخت و ساز را هم پوشش نمی دهد


دکتر هادی بیاتی، نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در بخشی از این نشست ضمن قدردانی از تلاش و کوشش های دکتر پاک فطرت در کسوت نمایندگی مجلس، به قیمتهای تعیین شده ساخت و ساز از سوی وزارت راه و شهرسازی اشاره کرد و گفت: این قیمتها به شکلی است که نصف قیمت های واقعی ساخت و ساز را هم پوشش نمی دهد ، براین اساس درصدی هم که برای خدمات فنی مهندسی تعریف می شود حدود نیمی از ارزش واقعی کار را پوشش می دهد

وی با بیان اینکه در شرایط فعلی بسیاری از مهندسان، تمام شغل و درآمدشان از محل خدمات فنی مهندسی است؛ اظهارداشت: علی رغم اینکه 10 ماه از سال گذشته و سال 1401 رو به پایان است اما به 800 نفر از مهندسان عمران استان فارس هیچ کاری ارجاع نشده است

نایب رییس اول سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در بخش دیگری از سخنان خود گفت: انتظار میرود مجلس به موضوع جذب دانشجویان رشته مهندسی ورود کند؛ چراکه جذب دانشجو روند بی رویه پیدا کرده و این افراد وقتی فارغ التحصیل می شوند پروانه اشتغال می گیرند؛ اما به دلیل نبود فرصتهای شغلی کافی، دچار سرخوردگی می شوند.

دکتر بیاتی با اشاره به اینکه معاون وزیر راه و شهرسازی اخیراً در ابلاغیه ای درآمدهای سازمان را به شدت محدود کرده است؛ ابرازداشت: از جمله این محدودیت ها می توان به محدودیت در اخذ 5 درصد هزینه پروانه ها، درآمد شناسنامه های فنی ملکی و محدودیت سازمان از سپرده گذاری منابع درآمدی سازمان و اخذ سود از آنها برای تامین هزینه های خدمات به اعضا اشاره کرد.

وی با تاکید براینکه با کاهش درآمد سازمان، زمینه ارائه خدمات مناسب به مهندسان از بین میرود؛ اظهارامیدواری کرد رفع این مشکلات در سطح کلان در دستور کار قرار بگیرد.

دخالت افراد فاقد صلاحیت در فرایند ساخت و ساز نتیجه ای جز خسارت و ویرانی در پی نخواهد داشت


مهندس مهرداد خواجه پور، عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در بخش دیگری ازاین نشست قانون فعلی و اصلاحی نظام مهندسی ساختمان را با ایرادات مختلف مواجه دانست و گفت: یکی از این ایرادات عدم الزام برای دستگاه هایی مانند شهرداری، استاندارد و دیگر سازمان های دخیل در ساخت و ساز است؛ این در حالی است که برای سازمان نظام مهندسی که فاقد بازوی اجرایی است بسیاری از الزامات پیش بینی شده است. وی با اشاره به موضوع کمبود کارگر ماهر گفت: در حال حاضر کدام ارگان مسئولیت سازماندهی این کارگران را به عهده دارد.

به گفته وی، قانون نظام مهندسی ساختمان زمانی درست می شود که در کنار سازمان نظام مهندسی برای دیگر ارگان های مرتبط با ساخت و ساز نیز الزاماتی تعریف شود.

عضو کمیسیون آموزش، پژوهش و ترویج شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی کشور با تاکید براینکه باید از تجربه های گذشته در حوزه ساخت و ساز درس بگیریم، تصریح کرد: دخالت افراد فاقد صلاحیت در فرایند ساخت و ساز نتیجه ای جز خسارت و ویرانی در پی نخواهد داشت؛ به همین دلیل باید حضور این افراد در ساخت و ساز جرم انگاری شود.

خواجه پور با بیان اینکه مجلس باید در این زمینه ورود کند و قانونی برای جرم انگاری این دخالت ها تدوین شود؛ اظهارداشت: در کنار این موضوع باید شرایطی فراهم شود که خدمات مهندسی به عنوان شغل تلقی شود؛ چراکه متاسفانه در حال حاضر ارائه این خدمات شغل تلقی نمیشود.

وی با بیان اینکه در استان فارس ظرفیت بزرگ و قوی از نیروهای پیشکسوت در حوزه مهندسی وجود دارد، اظهارداشت: استنباط این افراد از پیش نویس های قانون نظام مهندسی این است که این پیشنویس ها بدون توجه به نگرشهای آماری و پژوهشی تهیه شده است؛ این در حالی است که در استان فارس آنقدر ظرفیت وجود دارد که بتوانند خودشان پیش نویس این قانون را به شکلی مطلوب و مناسب تدوین کنند

به گفته خواجه پور، پیش نویس فعلی به شدت روحیه انتظامی دارد و بیشتر مستمسکی است برای اینکه مهندسان را به مراجع انتظامی بفرستند.

فارس برای اجرای طرح بیم یا همان مدل سازی اطلاعات ساختمان استان پایلوت می شود


دکتر محمد بنان دیگر عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست ارتباط ویژه نمایندگان مجلس با دست اندکاران صنعت را ضروری و موثر دانست و گفت : این ارتباط به شناخت هرچه بیشتر پتانسیل فنی استان و بهره گیری هر چه بیشتر از این ظرفیت کمک خواهد کرد .

وی به ضرورت ارتقای جایگاه فارس در حوزه صنعت ساختمان در سطح کشور اشاره و عنوان کرد : به نظر می آید طی سال های اخیر فارس از جایگاه ویژه خود در بحث ارائه خدمات مهندسی فاصله گرفته و این در حالی است که ظرفیت منحصر به فرد موجود استان در این زمینه می تواند به احیای جایگاه مذکور کمک نماید

عضو گروه تخصصی عمران سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ادامه به موضوع توزیع عادلانه خدمات مهندسی اشاره و عنوان کرد : با جود حدود ۷۰۰ هزار مهندس در کشور متاسفانه در این زمینه نیاز سنجی صورت نگرفته است که در هر استان به چه میزان از ظرفیت خدمات مهندسی نیاز دارد

بنان از برگزاری سالانه ۴ دوره آزمون ورود به حرفه انتقاد کرد و گفت : دلایل وزارت راه و شهرسازی برای اجرای این برنامه باید مشخص شود

وی در ادامه به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی اشاره و عنوان کرد : شاید تنها نقطه امید اصلاح این قانون بحث Bim یا همان مدل سازی اطلاعات ساختمان است ؛ این شیوه در حال حاضر در دنیا حرف اول را می زند و به شدت به موضوع پدافند غیر عامل وابسته است

به گفته دکتر بنان در طول سالیان کذشته در بحث ساختمان سازی تنها به فکر ساخت بوده ایم و متاسفانه اقدام خاصی در زمینه تعمیر و نگه داری ساختمان انجام نشده است

این عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس از راه اندازی تشکلی در سطح کشور برای معرفی استان فارس به عنوان استان پایلوت برای اجرای طرح بیم خبر داد و گفت : انتظار می رود برای راه اندازی این تشکل از سوی نمایندگان مجلس حمایت شویم و بتوانیم بر روی مواردی که افق آنها مربوط به ده سال آینده است کار کنیم .

نظام مهندسی باید از نمایندگان مجلس ومسئولان ارشد کشور اصلاح الگوی مصرف انرژی را مطالبه کند


 

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به سبقه سازمان نظام مهندسی ساختمان ، ابراز داشت: در این مجموعه مهندسان قوی حضور داشته و دارند

دکترعلیرضا پاک فطرت ضمن اشاره به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان خاطرنشان کرد: طرح اصلاح قانون نظام مهندسی ساختمان در مجلس فعلی می تواند با چالش مواجه شود .

عضو مجمع نمایندگان فارس با تاکید بر اینکه این چالش در کمیسیون عمران مجلس هم وجود دارد و علی رغم این موضوع نمایندگان عضو کمیسیون درخواست ارائه قانون جدید به صحن را داشتند ، تصریح کرد : با ملاحظه موارد مطرح شده در قانون جدید به نظر می رسد تداوم اجرای قانون فعلی بسیار بهتر از تدوین و ارائه قانون جدیدی است که در گذشته مورد بحث و بررسی اعضای کمیسیون قرار گرفته است ، بدیهی است که این قانون باید بررسی شده و اصلاحات لازم در این خصوص انجام شود.

دکتر پاک فطرت در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر ضرورت تقویت بخش خصوصی در حوزه تولید مسکن اظهار داشت : با اجرای طرح جهش تولید مسکن به شکل کنونی موافق نیستم ، چرا که معتقدم دولت مسکن ساز خوبی نیست و صرفاً باید فرایند مسکن سازی را تسهیل کند.


وی با انتقاد از اینکه دولت نظارت مناسبی بر عملکرد شهرداری ها ندارد و در برخی اوقات تا ۵۰ درصد قیمت زمین به عنوان سهم خدمات اخذ میشود و یا عوارض ساختمانی به شدت افزایش می یابد، بیان داشت: با توجه به اینکه دریافت پروانه ساختمانی گاهی اوقات تا یک سال هم طول میکشد به نظر می رسد دولت باید به عنوان تسهیلگر ورود و شرایط ساخت مسکن را آسان نماید.

نماینده شیراز و زرقان در مجلس همچنین با انتقاد از عملکرد سیستم آموزشی که به جای تربیت نیروی متخصص و کاردان، مدرک گرایی را ترویج میکند خاطرنشان کرد: در حوزه شهرسازی با چالشهای مختلفی مواجه هستیم که اساساً عملکرد مهندسان را تحتالشعاع قرار میدهد، به طوری که گهگاه مشاهده می کنیم یک مهندس پس از مهاجرت توانمندی های خود را بهتر به ظهور و بروز می رساند تا وقتی که در داخل کشور مشغول به کار است.

به گفته وی برخی ناهماهنگیها و چالشهای بین دستگاهی باعث شده تا عملکرد مهندسان به شکل مطلوب به منصه ظهور نرسد، این موضوع البته به معنای نادیده گرفتن برخی ضعف های مهندسان از جمله برتری توان تئوریک آنها بر توان عملی ایشان نیست.


نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی در ادامه با تاکید بر اینکه هیچ مخالفتی با فعالیت مجریان ذیصلاح ساختمانی ندارد تصریح کرد: در زمانی که اینجانب سمت شهردار شیراز را عهده دار بودم ، مخالفتی با فعالیت محریان نداشتم و بر این اعتقاد بوده و هستم که ساختمان باید توسط متخصصین صاحب صلاحیت ساخته شود ؛ اما در ان زنان دیوان عدالت حکمی را صادر و اعلام کرد که مالکان ساختمان اجباری برای کرفتن مجری برای اجرای ساختمان ندارند که این حکم برای مدیران شهری لازم الاجرا بود و از سویی نیز برای آنان مشکل ساز شد .دکتر پا ک فطرت دخالت و رفتار برخی مجریان در چگونگی ساخت ساختمان را نیز مورد انتقاد قرار داد و گفت: سفارش به مالک در خصوص واگذاری امور به افراد مد نظر مجری باعث شده تا عملاً برخی از مقامات هم در مقابل طرح مجریان ذیصلاح مقاومت کنند .

وی خواستار تلاش سازمان نظام مهندسی ساختمان برای تقویت وجدان کاری در میان برخی مجریان و مهندسان ساختمان شد و ابراز داشت: از دیگر وظایف سازمان نظام مهندسی تلاش برای تغییر شیوه ساختمان سازی با توجه به گران بودن مواد اولیه همچون فولاد و سیمان است ؛علاوه براین ارائه راهکار برای کاهش مصرف انرژی از دیگر موضوعاتی است که انتظار می رود سازمان نظام مهندسی در خصوص آن اقدام کند و دراین راه از تجربههای جهانی بهره ببرد.

عضو مجمع نمایندگان استان فارس با تاکید بر اینکه مجموعه نظام مهندسی باید از نمایندگان مجلس ومسئولان ارشد استان و کشور اصلاح الگوی مصرف انرژی را مطالبه کند ، تصریح کرد : به دلیل شیوه های نامطلوب ساختمان سازی که نامناسب ترین نمود آن را می توان در مسکن مهر، مشاهده کرد ، مصرف انرژی در کشور ما چهار برابر دیگر کشورهاست و اگر این مصرف به نصف وضع موجود برسد بخش قابل توجهی از مشکلات اقتصادی کشور حل خواهد شد.

دکترپاک فطرت در خصوص پایین بودن تعرفه قیمت ساخت مسکن از نگاه وزارت راه وشهرسازی برای تعریف حق الزحمه مهندسان نیز خواستار توجه به قیمت های واقعی ساخت شد و گفت: برخی پیمانکاران با هر قیمتی حاضر به امضای قرارداد ساخت مسکن میشوند که طبیعتاً خروجی کار آنها مسکن باکیفیت نخواهد بود، هر چند که در بعضی مواقع نیز نرخ های مذکور مبنای قیمت گذاری قرار می گیرند .

وی در ادامه به موضوع بیمه مهندسان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: اخیراً قانون بیمه کارگران ساختمانی در مجلس اصلاح شد که به اعتقاد من منافع زیادی برای کارگران ندارد، اما این اتفاق میتواند برای مهندسان هم بیافتد و مسئله بیمه آنها حل شود.

به گفته این نماینده مجلس، همه اینها باید مشروطه به این اصل باشد که منافع اجرای طرح کارگران و مهندسان را شامل شود

نماینده شیراز و زرقان در مجلس شورای اسلامی ضمن استقبال از طرح بیمه مهندسان و ضرورت اجرای آن ابراز داشت: اگر ما به عنوان نمایندگان مردم در مجلس باید این طرح را دنبال کنیم، دنبال می کنیم، امادر عین حال شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور نیز باید این موضوع را از طریق مراجع ذیصلاح و مسئولان ارشد کشور دنبال کند

دکتر پاک فطرت با اشاره به اینکه مهندسان اعم از مجریان و ناظران جزء گروه ساخت مسکن به شمار میروند ، اظهار کرد : با این استدلال میتوان بیمه مهندسان را مانند بیمه کارگران ساختمانی در نظر گرفت و پرداخت کرد.

وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت شرکتهای دانش بنیان در حوزه مهندسی و ساخت و ساز و همچنین ثبت این نوع شرکتها میتواند تسهیلات قابل توجهی را در اختیار مهندسان قرار دهد ، عنوان کرد : پیشنهاد می کنم مهندسان از تسهیلات قانونی که برای شرکتهای دانش بنیان پیش بینی شده استفاده کنند.

نماینده شیراز و زرقان با تاکید بر اینکه با ایجاد محدودیت در مسیر فعالیت قانونی سازمان های نظام مهندسی موافق نیست، تصریح کرد: ایجاد محدودیت میتواند مشکلات حدود ۷۰۰ هزار مهندس که از سرمایه های بزرگ کشور هستند را بیشتر کند.


دکتر پاک فطرت با بیان اینکه اصلاحات قانون نظام مهندسی باید بر مبنای پیشنهادات شورای مرکزی این سازمان باشد ، گفت : مرکز پژوهشهای مجلس و دولت نمیتوانند بهخوبی شرایط مهندسان را در اصلاح و تدوین قانون جدید درک کند و بهتر است مبنای کار پیشنهادات شورای مرکزی باشد.

وی در پایان خواستار حساسیت سازمان نظام مهندسی نسبت به ساخت و سازهای شهری شد و گفت : انتظار می رود که سازمان نظام مهندسی در این خصوص نظارت بیشتری داشته باشد چرا که شهر محل زندگی ما و فرزندان ماست، بنابراین باید مراقبت کرد که کمترین آسیب را برای مردم در پی داشته باشد

  
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر