نمایندگی:شیراز
1401/08/21 15:09:18
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :323
برگزاری نشست هم اندیشی رییس و معاونین سازمان با رییس سازمان نظام کاردانی فارس

در نشست مشترک روسای سازمان های نظام مهندسی و  نظام کاردانی ساختمان فارس مطرح شد

 

جایگاه کاردان های ساختمان در فارس تقویت می شود


تربیت تکنیسن های بتن از میان کاردان های ساختمان اجرایی خواهد شد 

 

 

 

در نشست مشترک رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان فارس با رییس و معاونین سازمان نظام مهندسی ساختمان  استان بر بهره گیری هر چه بیشتر از ظرفیت تخصصی از تخصص و تجربه کاردانان ساختمان تاکید شد .

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان فارس در این نشست با اشاره به اینکه در چرخه ساخت و ساز از ظرفیت کاردان ها غافل شده ایم ، اظهار کرد : نظام کاردانی ساختمان فارس با در اختیار داشتن  4 هزار و 500 عضو می تواند در تعیین کیفیت اجرای ساختمان ها اثر گذار باشد  .

محی الدین غازی خاطر نشان کرد :  غافل شدن از توانایی کاردان ها و عدم استفاده مناسب از تخصص انها در کارگاه های ساختمانی در بخش های نظارت ، طراحی و اجرا  باعث شده این تکنسین ها برای ارتقای مدارج علمی مصمم و به با ادامه تحصیل به خیل جامعه مهندسان اضافه شوند و در صف انتظار عضویت سازمان نظام مهندسی بمانند .

وی ضمن اعلام امادگی نظام کاردانی ساختمان فارس برای برگزاری دوره های آموزشی عنوان کرد :  ما به برگزاری دوره های حرفه ای  بسیار قائل و معتقد هستیم ؛ بسیاری از تخلفات حرفه ای و پرونده های موجود در شورای انتظامی به دلیل عدم اموزش های کافی صورت می گیرد . در این راستا ما از سازمان نظام مهندسی ساختمان خواستاریم که خروجی دوره های آموزشی ما که تکنسین های ماهر هستند را در جریان عملیات های ساختمان سازی به کار بگیرند .

رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان فارس تاکید کرد : با افزایش تعامل نظام های کاردانی و مهندسی می توان از ظرفیت حضور کاردان ها به عنوان عوامل اجرایی در بحث های کنترل ، ارزیابی و اجرا در کنار مهندسان بهره برد  .

غازی با اشاره اینکه در دوره نهم هیات مدیره بیش از هر زمان دیگری ، انتظار ایجاد تحول در خصوص هموارسازی شرایط فعالیت کاردان ها را داریم ، اظهار کرد :  تکنسین های ساختمان باید دستیار مهندسان باشند ؛ در این راستا اجرای شیوه استاد شاگردی و قرار گرفتن تکنسین های در کنار مهندسان بسیاری از مشکلات چرخه ساخت و ساز به ویژه در بحث تاسیسات را حل می کند .

وی خاطر نشان کرد : اعتقاد ما بر این است که کاردان ها علاوه بر گذراندن دوره های تئوری باید دوره های فنی حرفه ای را نیز بگذرانند و در این راستا شرایط شرکت در دوره های فنی حرفه ای و کسب مهارت برای فارغ التحصیلان برخی دانشگاه ها را فراهم کرده ایم .  رییس سازمان نظام کاردانی ساختمان فارس اذعان کرد : ما تمام تلاشمان را به کار گرفته ایم تا تا جایگاه جامعه کاردان ها را با آموزش و تعامل حفظ و تقویت کنیم و در این خصوص به همراهی سازمان نظام مهندسی نیز نیازمندیم .

غازی با ارایه درخواستی مشخص در خصوص تربیت تکنسین بتن ، حضور تکنسین های آموزش دیده در کارگاه های بتن و در هر موقعیتی که عملیات بتن ریزی انجام می شود را خواستار شد .

معاون خدمات مهندسی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست از فراهم شدن شرایط استفاده از کاردان ها در مباحث طراحی و نظارت خبر داد و گفت : برنامه ما بهره گیری از توان کاردان ها در دفاتر گاز و تفکیک و مهیا کردن شرایط ورود آنها در شهرستان هایی است که با کمبود مهندس تاسیسات مواجهند .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست بعد از شنیدن در خواست های مشخص رییس نظام  کاردانان اظهار کرد :  قطعا نظر ما در خصوص بهره گیری از توان تخصصی کاردانان مساعد بوده و در این راستا با نگاه حرفه ای ، تکنسین های ساختمان را در چرخه ساخت و ساز دخیل خواهیم کرد .

مجتبی زوربخش بر استفاده از ظرفیت کاردان ها در بخش تاسیسات ساختمان تاکید کرد و گفت :  اجرایی شدن موضوع تربیت تکنیسن های بتن برای صنعت ساخت و ساز اتفاقی مطلوب و مثمر ثمر خواهد بود و این مهم از سوی ما دنبال خواهد شد  ؛  در بحث کنترل مصالح ، بتن جایگاه ویژه ای را داراست و ایجاد تیمی ترکیبی از مهندسان و تکنسین ها در موضوع کنترل کیفیت بتن بسیار کارساز است .

وی عنوان کرد : شیوه کشور ما در خصوص استفاده از توان متخصصان نقطه مقابل کشور های پیشرفته و صنعتی است ؛    در کشور های پیشرفته تمام افراد در زمینه تخخص خود مشغول به فعالیت هستند و دست اندکاران حوزه تولید ، اجرا و نظارت در صنعت ساختمان  نیزمتخصصانی باتجربه  هستند . در کشور ما با بررسی نسبت اعضای نظام کاردانی و مهندسی از وجود شرایطی مساعد برای تولید مصالح ساختمانی بی کیفیت گواهی می دهد ؛ جای نیروهای کاردرامد در جبهه های اجرا و نظارت خالیست و از ظرفیت این نیروها غفلت شده است ؛ در مقابل با خیل عظیم مهندسان روبرو هستیم که اکثر آنان از آموزش های عملی بی نصیب بوده و شرایط انان از حیث داشتن وقت کافی ، برای حضور در کنار اکیپ های اجرا با کاردانان برابری نمی کند .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس  همچنین  خاطر نشان کرد : ما بر بکارگیری کارگران و استادکاران دارای مهارت نیز تاکید داریم ؛  بسیاری از کارگران و استاد کاران ، بدون داشتن کارت مهارت فنی در صنعت ساختمان فعالیت دارند ؛ در این راستا باید مکانیزمی تعریف شود که صرفا شاهد حضور و فعالیت استادکاران صاحب صلاحیت در چرخه ساخت و ساز باشیم .

 

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر