نمایندگی:شیراز
1401/06/12 14:40:38
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :198
نماینده دفتر توسعه مهندسی : لزوم بهره گیری از خرد جمعی برای تامین منافع مهندسان

نماینده دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و شهرسازی در جمع اعضای هیأت مدیره نظام مهندسی ساختمان فارس ؛

لزوم بهره گیری از خرد جمعی برای تامین منافع مهندسان

 جلسه هم انديشي اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس با حضور مهندس درود نماینده دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و‌ شهرسازی و مهندس مصاحب فرد معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی فارس ، با موضوع بررسی امورات جاري هیأت مدیره و چالش های پیش روی آنان ، ایجاد تعامل حداکثری و سازنده میان اعضای هیأت مدیره در راستای پیشبرد اهداف مشخص و ارائه راهكارهایی برای حذف موانع درآمدهاي سازمان برگزار شد .

‎در ابتدای این جلسه ، رییس سازمان و تمام اعضای هیأت مدیره در خصوص مسائل و چالش های پیش روی این سازمان نظرات خود را رائه دادند . موضوع اعتبار بخشی به سازمان ، تقویت جایگاه مهندسان ، ضرورت ایجاد همفکری و تعامل موثر ، ضرورت اجرای مر قانون ، بهره گیری اصولی از عملکرد بازرسان سازمان ، تلاش برای به ثمر رساندن اهداف سازمان ، ضرورت رعایت مصالح سازمان ، الزام اداره کل راه و‌شهرسازی به انجام رفتار بی طرفانه ، رسیدگی به موضوعات مجریان و صاحبان کار و در نظر گرفتن ظرفیت های منحصر به فرد فارس در حوزه ساخت و ساز و مسئولیت خطیر هیأت مدیره سازمان در این خصوص از جمله موضوعات محوری در صحبت های اعضای هیأت مدیره بود .

‎نماینده دفتر توسعه مهندسی وزارت راه و‌ شهرسازی نیز در این نشست عنوان کرد : خط کش وزارت راه و شهرسازی برای هر اظهار نظر و اقدام تنها مر قانون است و صرفا آنچه از قانون استنباط میشود ملاک عمل است .

‎امیر درود خاطر نشان کرد : اعضای هیأت مدیره نهم که قاطبه آنها را افراد جوان و صاحب علم تشکیل می دهند ، نخبگان جامعه مهندسی و دارای اهداف مشترک هستند ؛ از این رو باید با همدلی و همفکری و بهره گیری از خرد جمعی گام های موثری در راستای تامین منافع مهندسان بردارند .
‎وی رسیدگی به موضوعات کلان را وظیفه هیأت مدیره ها دانست و گفت :
‎موضوعاتی مانند ارجاع نظارت ، نظارت بر فرایند تهیه و تنظیم شناسنامه فنی ملکی و ارتقا سطح نظارت بر ارائه خدمات مهندسی توسط اعضا باید مورد توجه ویژه اعضای هیأت مدیره قرار بگیرد .

‎نماینده وزارت راه و شهرسازی به تشریح جزییات موضوع مهم ارجاع کار پرداخت و گفت : تمام نظارت ها باید سیستم ارجاع کار را شامل شوند و تعیین سقف و‌ متراژ برای ارجاع کارها رویکردی اشتباه است ؛ مطابق بند ۸ ماده ۱۵ قانون نظام مهندسی و‌کنترل ساختمان ، ارجاع مناسب تمام کارها از جمله وظایف اصلی سازمان های نظام مهندسی ساختمان است ؛ در این راستا ارجاع سیستمی کارها وظیفه سازمان است .
‎درود به وجود برخی کاستی ها در حوزه ارجاع نظارت در سازمان های نظام مهندسی ساختمان اشاره و اظهار کرد : مشکلات موجود در این حوزه مختص سازمان نظام مهندسی فارس نبوده و هیأت مدیره فعلی نیز در این زمینه مقصر نیستند چرا که این مشکلات محصول گذشت زمان است و امروز تنها باید برای اصلاح ساختار موجود اقدام کرد . بدیهی است در این بین نمی توان نقش شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور در ایجاد سامانه های شفافیت و راه اندازی سامانه ارجاع نظارت واحد در کشور را نادیده گرفت .
‎هر اقدامی که به تضعیف بنیه سازمان منجر شود حمایت نخواهد شد.

‎درود با عنوان اینکه وزارت راه و شهرسازی هر اقدامی که به تضعیف بنیه سازمان های نظام مهندسی منجر شود را حمایت نخواهد کرد ، گفت : در این خصوص رویکرد وزارت خانه و اداره کل راه و شهرسازی استان ها ، تقویت عملکرد هیأت مدیره ها در چهار چوب قانون نظام مهندسی و آیین نامه های اجرایی منبعث از آن است و در این راستا اجازه داده نخواهد شد که شیطنت برخی اشخاص که شاید تنها نیم درصد از جامعه مهندسی کشور را شامل می شوند بر عملکرد هیأت مدیره نهم ، سایه افکنده و تاثیر بگذارد .

‎ضرورت توجه به اهمیت شناسنامه فنی ملکی

‎وی در ادامه به اهمیت شناسنامه فنی ملکی اشاره و اظهار کرد : این مهم نشانه بارزی است که ملک ساخته شده تخلف ساختمانی نداشته و براساس معیارهای فنی و مهندسی کاملاً مورد تایید است ؛ پایین آمدن کیفیت و عمر ساختمان‌ها و نا ایمن شدن واحدهای مسکونی حاصل عدم توجه به صدور این شناسنامه است . اعضای هیأت مدیره باید در این زمینه ها حساسیت به خرج داده و طبق تکلیف قانونی ، پیگیر تخلفاتی از این دست باشند .

‎نماینده وزارت راه و شهرسازی تکالیف قانونی هیات مدیره را بسیار سنگین دانست و مشارکت دادن اعضای سازمان و استفاده از نظرات سازنده آنها را خواستار شد و گفت : برای تعیین ضرورت ها باید از نظرات پیشکسوتان سازمان کمک گرفت .

 

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر