نمایندگی:شیراز
1397/11/03 14:15:06
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :240
جلسه مدیر کل اداره تعاون ،کارو رفاه اجتماعی استان فارس با هیئت رئیسه سازمان

به گزارش روابط عمومی سازمان ؛ جلسه مشترک مدیر کل اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان فارس با هیئت رئیسه سازمان ، ، نمایندگان استانداری فارس ، شهرداری شیراز ، اداره کل راه و شهرسازی استان فارس ، رئیس هیات مدیره کارگران ساختمانی ، معاونین و بازرسان اداره کل کار تعاون ، و رفاه اجتماعی در روز دوشنبه 1 بهمن ماه  1397 با هدف ایجاد تعامل و همکاری بیشتر بین سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس و اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی در  محل اداره کار  برگزار شد.

در ابتدای جلسه مدیر کل اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی استان فارس به اهمیت ایجاد تعامل با سازمان نظام مهندسی به عنوان بزرگترین NGO کشور در جهت افزایش بهره وری و ایمنی اشاره کرد. مختاری انعقاد تفاهم نامه بین اداره کار و سازمان نظام مهندسی ساختمان را از دغدغه های همیشگی خواند که می تواند در راستای کاهش آمار حوادث ناشی از کارگاه های ساختمانی به طور چشم گیر مؤثر باشد و هدف از انعقاد این تفاهم نامه را 1- صیانت از نیروی انسانی  2- حفاظت از اموال سرمایه گذاران و امنیت بهره برداران 3- کیفی سازی ساختمانها و بهره وری هرچه بیشتر اعلام نمود .

در ادامه جلسه ، رئیس سازمان با اشاره به ماهیت خطرساز فعالیت ها در کارگاه های ساختمانی اظهار داشت  این سازمان علاوه بر برگزاری آموزش های الزامی و سمینارها و همایش ها  اقدامات کاملا تخصصی دیگری  نظیر  تشکیل هیات های چهار جانبه در زمینه بازرسی در حوزه ایمنی  ساختمان ها  را از مدتها قبل در دستور کار خود گذاشته است .ایشان اذعان کرد مبحث 12 مقررات ملی ساختمان با تاکید بر مسائل ایمنی ، مجریان را مکلف به رعایت مفاد این مبحث نموده است و در صورت عدم رعایت آنها قانون ایشان را مقصر خواهد دانست. ایشان به حمایت وزارت کار در معرفی نمایندگان HSEدر کارگاه های ساختمانی اشاره کرد و گفت اگر این مسئله محقق شود مهندس عضو سازمان به عنوان همیار ایمنی و همکار با بازرس اداره کار تعامل بسیار خوبی را خواهند داشت. مهندس سیف زاده استفاده از ابزار حکومتی اداره کار را جهت تعطیلی کارگاه هایی که نقص اساسی ایمنی  دارند با کمک قوه قضاییه و دادستانی خواستار شد .وی تصریح کرد انعقاد این  تفاهم نامه شروع یک همکاری بسیار جدی بین دستگاه های مرتبط در امر ساخت و ساز خواهد بود.ایشان حضور مؤثر سازمان نظام مهندسی در سطح استان با 22 دفتر نمایندگی را به عنوان یک پتانسیل بسیار مهم خواند و از آمادگی تعامل هرچه بیشتر با اداره کل تعاون ، کار و رفاه اجتماعی  در شهر های سطح استان خبر داد.

ایشان اظهار داشت از سال های گذشته تعامل سازمان نظام مهندسی ساختمان و اداره تعاون ،کار و رفاه اجتماعی در این زمینه وجود داشته و نظام مهندسی با برنامه ریزی دقیق طی سالهای گذشته در صدد همکاری و تلاش مستمر برای کاهش آمار حوادث دلخراش کارگاهی در ساختمان ها بوده است.

مهندس یزدان پناه به عنوان نماینده استانداری فارس ؛ همکاری کلیه دستگاه های اجرایی نظیر اداره کل راه و شهرسازی ؛ شهرداریها ؛ بنیاد مسکن و نظام مهندسی را بسیار ضروری ارزیابی کردند.

در ادامه جلسه رئیس اداره مهندسین ناظر و مجری شهرداری شیراز اظهارکرد : عمده تعطیلی های شهرداری شیراز در زمینه عدم رعایت نکات ایمنی در ساختمانها است و اگرچه آموزش ایمنی بسیار مهم است ولی می بایست تعامل بین دستگاه های مرتبط در این زمینه بیشتر باشد و باید از تجارب سازمانهای دیگر مثل صنعت نفت بهره جست ، مهندس ابطحی اعلام نمود شهرداری در زمان صدور پروانه تعهدات لازم را در خصوص رعایت نکات ایمنی از کارفرما اخذ می نماید.

در ادامه جلسه مسئول روابط عمومی سازمان از توجه آقای مختاری به بحث انسانی موضوع تشکر و عنوان کرد در سالیان گذشته سازمان نظام مهندسی صرفاً به آموزش اکتفا نکرده است و بالغ بر5000 نفر را آموزش داده ولی کاهش حوادث ناشی از عدم رعایت ایمنی در کارگاه های ساختمانی منوط به فرهنگ سازی و آموزش همه چرخه ساخت و ساز (کارفرما، مهندس و کارگران ساختمانی ) است و طی تجربیات گذشته این مهم تنها با همکاری و هم افزایی تمامی دست اندرکاران و متولیان ساخت و ساز محقق می گردد و سازمان به تنهایی  در این زمینه اهرم اجرایی ندارد.

مهندس امیدبخش عقد تفاهم نامه بدون معرفی ساز و کارهای اجرائی آن و بدون تمرکز بر فرآیندها و دستورالعمل های اجرائی را ناکافی برشمرد و همچنین در خصوص تلاش سازمان در همکاری با اداره کار ، تعاون و رفاه اجتماعی در زمینه تربیت بازرس ایمنی ، بازدید از ساختمان ها در بخش ایمنی ، آموزش به مهندسان ناظر و مجری ، کارفرمایان و کارگران و همچنین ارسال پیامک به اعضاء در خصوص موارد مرتبط با ایمنی در کارگاه های ساختمانی اشاره نمود.

دبیر هیات رئیسه سازمان خواستار اجرای مفاد تفاهم نامه پس از امضاء آن شد و خاطر نشان کرد عملیاتی شدن آن بسیار مهم تر از انعقاد آن است و هیات رئیسه سازمان مصرانه خواستار پی گیری مفاد آن است.وی با بیان انتقاد از عدم ثبت گزارشات مهندسین ناظر در زمینه ایمنی توسط اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی  گفت توقع ما از اداره کار ورود  و پی گیری به این مسئله است و این دلگرمی مهمی برای  مهندسین ناظر سازمان خواهد بود.

مهندس علوی زاده در ادامه به اقدامات جدی سازمان در بازدید از ساختمانهایی که نکات ایمنی را رعایت ننموده اند و تعطیلی این کارگاه ها با ارائه گزارش از سوی کارشناس سازمان توضیحاتی ارائه نمود و درخواست نمود آموزش مسئولین ایمنی و آموزش کارفرمایان باید در دستور کار قرار گیرد.

در پایان آقای مختاری به لحاظ دارا بودن پتانسیل های گسترده در سازمان نظام مهندسی از مهندس سیف زاده به عنوان رئیس سازمان دعوت کرد تا با عضویت کمیته تعیین صلاحیت ایمنی این ارتباط را قوی تر نمایند./

  


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر