نمایندگی:شیراز
1400/10/19 13:57:52
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :336
دیدار رییس ، اعضای هیات مدیره دوره نهم و بازرسان سازمان با استاندار فارس

دیدار رئیس ، اعضای هیات مدیره دوره نهم  و بازرسان سازمان با استاندار فارس

به گزارش روابط عمومی سازمان ، اعضای هیأت مدیره دوره نهم سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس روز شنبه 18/10/1400 با استاندار فارس دیدار کردند .

در این دیدار رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس  اهم اولویت های هیات مدیره دوره نهم را برشمرد و ضمن مثبت خواندن حضور دکتر ایمانیه به عنوان بالاترین مقام مدیریتی استان ، خواستار همکاری های هرچه بیشتر ایشان با مجموعه سازمان نظام مهندسی شد.

دکتر زوربخش از اعلام آمادگی سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس با بیش از 36000 هزار نفر عضو و 27 دفتر نمایندگی در سطح استان ، در بحث نهضت ملی مسکن صورت تخصصی و پایدار خبر داد و اضافه کرد : قطعاً این همکاری متقابل علاوه بر طول عمر مفید ساختمان ها ؛ باعث اشتغال زایی اعضای سازمان نیز خواهد شد.

رییس سازمان خواستار تخصیص قطعه زمینی با شرایط مناسب به منظور تامین مسکن مهندسان واجد شرایط مالکیت در طرح اقدام ملی مسکن نیز شد.

در ادامه هریک از اعضای هیأت مدیره به بیان دیدگاه ها و نقطه نظرات خود پرداختند که از جمله مهمترین آن می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • ضرورت افزایش ایمن سازی ساختمان ها جهت تأمین حقوق بهره برداران نهایی و حقوق شهروندی با رعایت مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان
  • بهره گیری از تجارب حاصل شده در خصوص مشکلات موجود در طرح مسکن مهر خصوصا از منظر مکان یابی و شهرسازی و رعایت دقیق ضوابط و آیین نامه های مرتبط در طرح اقدام ملی مسکن و همچنین درخواست عضویت نماینده سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در کمیسیون ماده 5
  • اجرایی شدن مبحث 22 مقررات ملی ساختمان ( مراقبت و نگهداری از ساختمان ها ) با توجه به لرزه خیز بودن استان فارس ؛  لزوم توقف ساخت و ساز در حریم گسل ها و دامنه ها با توجه به شرایط استان و نیاز به حضور نماینده سازمان نظام مهندسی در کمیسیون ماده 100 شهرداری ؛لزوم توجه به قوانین  و مقررات ملی ساختمان توسط مراجع صدور پروانه ساختمان و همچنین لزوم توجه به رعایت اصول ساخت و ساز و استفاده از خدمات مهندسی در ساخت و ساز در حاشیه شهرها که در حال تبدیل به معظلی بزرگ خواهد بود و لزوم توجه به  استفاده از مصالح و تولیدات استاندارد در ساختمان و برخورد با تولیدکنندگان محصولات غیر استاندارد
  • لزوم توجه و استفاده از خدمات مهندسی مطلوب خصوصاٌ در بافت های تاریخی سطح استان فارس و شهر شیراز با توجه به پتانسیل های بالای اعضاء سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس
  • استفاده از نظرات کارشناسان و متخصصان سازمان نظام مهندسی در تدوین و تصویب پیش نویس قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان که هم اکنون در صحن علنی مجلس قرار دارد و انتظاراتی که متخصصان فارس ( با حضور اعضا و نمایندگان موثر خود )  از کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی دارند و همچنین تشکیل کارگروهی به منظور  توجه به سیاست گذاری کلان ، خارج از بحث تعارض منافع و استفاده از نظرات تخصصی سازمان نظام مهندسی در مقوله سرمایه گذاری در صنعت ساختمان
  • تلاش در شفاف سازی عملکرد سازمان در تمامی امور و دفاع ار حیثیت جامعه مهندسی استان
  • تأکید بر استفاده از خدمات مجریان ذیصلاح در تمامی ساختمان ها و حمایت از طرح ارجاع نظارت ساختمان ها در راستای شفاف سازی که هم اکنون توسط سازمان نظام مهندسی در حال انجام است .

استاندار محترم فارس نکات مطروحه توسط اعضای هیات مدیره را بسیار با اهمیت دانست و خواستار عبرت آموزی از طرح مسکن مهر در راستای عدم تکرار آن در طرح جهش ملی مسکن شد  و از آمادگی استانداری در دریافت طرح ها و پیشهادات در این زمینه دانست.

دکتر ایمانیه با تأکید بر اینکه سیاستگذاری کلان بدون تعارض منافع در سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس حائز اهمیت است، اظهار کرد: این رویکرد فارس را به الگویی برای کشور در همه ابعاد مهندسی تبدیل میکند که شایسته جایگاه این استان است.

 وی با اشاره به اینکه جهش ملی مسکن یکی از موضوعات درخور توجه در دولت سیزدهم است، عنوان کرد: با توجه به اینکه تجربه ساخت مسکن مهر در دسترس است، سازمان نظام مهندسی میتواند با در نظرگرفتن نقاط ضعف آن پروژه از تکرار مجدد آن مشکلات جلوگیری کند.

استاندار فارس  خاطرنشان کرد: البته این مسئله برکات و نقاط قوت پروژه مسکن مهر را زیر سوال نمیبرد اما گاه تنها درصد ناچیزی از اشتباهات، نقاط قوت پروژه های اثر گذار را نیز تحت الشعاع قرار میدهد.

استاندار فارس با تاکید بر اهمیت ایمن سازی ساختمانها اظهار کرد: در زمان وقوع حوادثی همچون سیل، زلزله، آتشسوزی و... اهمیت این موضوع بیش از پیش مشخص میشود؛ بنابراین سازمان نظام مهندسی باید بدون هیچ گونه چشم پوشی موضوع ایمن سازی ساختمان ها را مد نظر قرار دهد.

دکتر ایمانیه از اعضا سازمان نظام مهندسی ساختمان خواست برای تقویت ایمنی و نگهداری ساختمان هایی که در گذشته ساخته شده اند راهکارهای عملیاتی را ارائه دهند.

وی  تاکید کرد: تدابیر لازم در موضوع ایمن سازی ساختمان ها باید با در نظر گرفتن توامان علم و توان اجرایی اتخاذ شود.

استاندار فارس با بیان اینکه سازمان نظام مهندسی فارس میتواند با ارائه راهکارهایی، شیوه های تخصصی برای مدیریت کلان شهرهای کشور ارائه دهد از  ساخت و سازهای حاشیه شهر شیراز انتقاد نمود .

ایشان ضمن تاکید بر تولید محصولات استاندارد خواستار رصد و ادامه گزارش در مورد محصولات و فرآوردهای ساختمانی غیر استانداردی که سلامت و امنیت جانی را به خطر می اندازد شدند.

نماینده عالی دولت در استان فارس یادآور شد: این موضوع باید از دو زاویه برنامه ریزی شد و مد نظر قرار گیرد.

وی ادامه داد: ساماندهی ساخت و سازهای انجام شده و پیشگیری از افزایش مهاجرت به حاشیه شهر شیراز باید همزمان مورد توجه باشند.

استاندار فارس از اعضای هیئت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان خواست در ساخت و سازها به معماری ایرانی ، اسلامی توجه ویژه داشته باشند.

 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر