نمایندگی:شیراز
1397/07/18 12:45:03
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :215
ارائه گزارش بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه در صحن علنی شورای شهر

به گزارش روابط عمومی سازمان، عصر دوشنبه 16 مهرماه نمایندگان سازمان، مهندس مهرداد خواجه‌پور، دبیر هیئت رئیسه سازمان، مهندس علیرضا حکمت‌آرا رئیس گروه تخصصی عمران سازمان، دکتر امیر تابع‌بردبار و دکتر علیرضا میرزایی سرپرست و کارشناس دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی سازمان با حضور در صحن علنی شورای اسلامی شهر شیراز به ارائه گزارش بازدید از مناطق زلزله‌زده کرمانشاه پرداختند.

مهندس مهرداد خواجه پور در ابتدا پس از ارائه گزارش بازدید سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس از زلزله کرمانشاه، با اشاره به این که تمام کارهای ما در زمینه زلزله واکنشی بوده نه کنشی اظهار کرد: متاسفانه با توجه به تجربیات سال‌های اخیر، در صورت بروز زلزله به هیچ عنوان امکان دسترسی به عمق منطقه وجود ندارد. ایشان نسبت به شناسایی نقاط حادثه خیز و ایجاد مناطق امن در آن‌ها جهت مدیریت بحران تأکید کرد. ایشان همچنین تعیین حرائم گسل‌های شیراز را یکی از موارد بسیار مهم در راستای کاهش مشکلات دانست.

وی افزود:  به دلیل عدم تعیین حرائم این گسل ها، ساخت و ساز در مجاور شیراز ادامه یافته و شهرداری باید هرچه سریعتر نسبت به این مهم اقدام کند.

مهندس خواجه‌پور ضمن انتقاد از شهرداری بابت عدم الزام مردم به استفاده از ظرفیت خدمات مهندسی به طور کامل و حذف سازندگان ذی‌صلاح از چرخه ساخت و ساز، ورود افراد فاقد صلاحیت به صنعت ساخت و ساز و عدم نظارت بر کیفیت مصالح ارائه شده در بازار را از دیگر مشکلات این حوزه ذکر کرد و ادامه داد که ورود افراد فاقد صلاحیت در صنعت ساختمان باید جرم تلقی شود. وی همچنین گفت: نحوه موضعگیری‌های کمیسیون ماده 100 و نظارت بر آرای صادره توسط این کمیسیون می‌تواند از بروز نابسامانی‌ها در ساخت و ساز جلوگیری کند.

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ادامه از افزایش 50 برابری زلزله‌های بالای 6 ریشتر در کشور طی یکسال گذشته (نسب به یک دوره 10 ساله در گذشته) خبر داد و گفت: 7 زلزله بالای 6 ریشتر در فارس (در صد سال گذشته) نشان می‌دهد که این استان یکی از زلزله خیزترین مناطق کشور است و باید پیش از وقوع حادثه در راستای ایمن سازی شهرها و مناطق مختلف اقدام کرد. وی همچنین به میزان خسارات در بیمارستان ها و مراکز درمانی در زلزله کرمانشاه و مدارس تخریب شده در این زلزله اشاره کرد و گفت:

باید دید آیا بیمارستان های بزرگی همچون نمازی و ... در صورت بروز اتفاقی مشابه توان خدمت رسانی بی وقفه دارند یا خیر؟

خواجه پور استفاده از منازل مسکونی به عنوان مدارس غیرانتفاعی را یکی از چالش‌های بزرگ پیش روی شهر عنوان کرد و گفت: اگرچه ساخت مدارس در فارس از کیفیت مناسبی برخوردار است اما تغییر کاربری منازل فرسوده به آموزشی از سوی مدارس غیرانتفاعی چالش بزرگی است که در صورت بروز زلزله می‌تواند به فاجعه ای بزرگ تبدیل شود.

مهندس خواجه‌پور تعیین طرح جامع مدیریت بحران شهری، جلوگیری از ورود افراد فاقد صلاحیت به صنعت ساخت و ساز، ایجاد اتاق فکر از سوی شهرداری با همکاری ارگان‌های ذیربط، تعیین حریم گسل‌های شیراز، جلوگیری از تولید و توزیع مصالح ساختمانی فاقد کیفیت و ارتقای آگاهی مالکین و کارفرمایان را از جمله راهکارهای پیشنهادی برای جلوگیری از تشدید بحران در وقایع اینچنینی عنوان کرد.

مهندس علیرضا حکمت‌آرا، رئیس گروه تخصصی عمران سازمان با ارائه تصاویری از تخریب‌های سازه‌ای و غیرسازه‌ای در زلزله کرمانشاه، به دلایل این تخریب‌ها از جمله ضعف‌ها و ابهامات مقررات ملی و آیین‌نامه‌های داخلی، عدم دقت در کنترل ضوابط و مقررات توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و ضعف در خدمات مهندسی در زمینه‌های طراحی، نظارت و اجرا اشاره کرد و خواستار همکاری ارگان‌های مربوط در راستای حل این مسائل شد.

رئیس گروه تخصصی عمران سازمان به توانمندی این گروه با در اختیار داشتن حدود صد نفر از متخصصین باتجربه حرفه‌مند و اساتید دانشگاه در کمیته‌های فنی هفت‌گانه اشاره کرد و توضیحاتی درمورد چند سال اخیر در زمینه ارائه مشاوره به دستگاه‌های ذی‌ربط از جمله معاونت فنی شهرداری، اداره کل راه و شهرسازی و شورای فنی استان ارائه کرد و در انتها برای افزایش همکاری‌ها برای بهبود کیفیت ساخت و ساز اعلام آمادگی کرد.

دکتر امیر تابع‌بردبار نیز در پنجاه و هفتمین جلسه علنی شورای شهر ضمن اشاره به قانون و وظیفه شورای اسلامی شهرها در مقاوم‌سازی ساختمان‌ها عنوان کرد: حوادث پیچیدگی خاص خود را دارند و در صورت عدم آمادگی زمان پاسخگویی درست به بحران در زمان طلایی از دست می‌رود.

سرپرست دفتر ترویج و تحقیق مقررات ملی سازمان بروز حوادثی چون سیل، زلزله، رانش زمین و آتش‌سوزی را در استان فارس دارای اولویت دانست و پیشنهاد تشکیل کارگروه بحران در استان و شهر شیراز را عنوان کرد و با نمایش چارت به تشریح کمیته پیشنهادی مدیریت و سیاست‌گذاری بحران پرداخت.ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه اصلی > آرشیو اخبار > مشاهده خبر