نمایندگی:شیراز
1399/10/06 08:51:57
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :41
پیام رییس سازمان به مناسبت روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی5دی

پیام رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس به مناسبت فرا رسیدن 5 دی ماه "روز ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی"

در سحرگاه روز جمعه پنجم دی ماه سال ۱۳۸۲، زلزله مهیبی به بزرگی ۷/۶ در مقیاس ریشتر در عمق ۱۰ کیلومتری زمین رخ داد که شهر بم و روستاهای اطراف آن را ویران ساخت و بزرگ ترین بنای خشتی جهان- ارگ بم- را در هم کوبید.

حادثه ای تلخ که طبق آمار بیش از 26 هزار نفر کشته و۳۰ هزار نفر زخمی به جای گذاشت و 90 درصد سازه های شهر به صورت کامل تخریب و ۱۰ درصد باقیمانده، به ساختمان های ترک خورده تبدیل شد.

آنچه مهم است عبرت گرفتن از عواقب چنین اتفاقاتی است. می توان با در نظر گرفتن تمهیداتی ، شاهد کشته شدن این تعداد از هموطنان عزیزمان نباشیم. در پی این رویداد آیین نامه اجرایی ماده 33 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان، در سال 1383 خورشیدی تصویب شد. این امر لزوم رعایت قوانین و مقررات نظام مهندسی و کنترل ساختمان و بکارگیری مباحث مقررات ملی ساختمان را که به منظور اطمینان از ایمنی، بهداشت، بهره دهی مناسب، آسایش و صرفه اقتصادی در جهت حمایت از مردم به عنوان بهره برداران نهایی و استفاده از خدمات مطلوب و بهینه مهندسی در زمینه های طراحی نظارت و اجرا می باشد، بیش از پیش نشان می دهد. با اهمیت دادن به مقررات ملی ساختمان، می توان گام های موثری در جهت کاهش لطمات جبران ناپذیر این پدیده ها برداشت.

در شرایطی که کشورمان در حال گذار به مراحل بالاتری از رشد و پیشرفت است، وقوع حوادث و بلایای طبیعی به دلیل تخریب و آسیب رسانی گسترده به زیرساخت ها و از دست رفتن سرمایه های انسانی و مادی، به عنوان یک تهدید جدی برای جان مردم و فرآیند توسعه ملی است. در این راستا نگاه متوازن و مسئولانه دستگاه های اجرایی به رعایت قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان و مجموعه مباحث مقررات ملی ساختمان به عنوان یک اصل، می تواند به عنوان اهرمی پیشگیرانه در کاهش اثرات نامطلوب حوادث طبیعی نظیر سیل و زلزله باشد .

از قوه محترم قضاییه ، مدیران عالی رتبه اجرایی استان و سازمان های مردم نهاد استان صمیمانه دعوت می نماییم تا به منظور ایمنی اهالی استان فارس از حوادث طبیعی ( زلزله ، سیل ، آتش سوزی و ... ) همکاری و تعامل لازم را با این سازمان در زمینه رعایت مباحث مقررات ملی ساختمان به عمل آورند .

 

                                                                                                                                                                                                                               سید مرتضی سیف زاده

                                                                                                                                                                                                    رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس

                                                                                                                                                                                                                                         1399/10/05

 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر