نمایندگی:شیراز
1397/07/16 12:52:11
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :253
بررسی شیوه اجراشدن تفاهم‌نامه ساماندهی کارگران ماهر در کمیسیون عمران شورای شهر

به گزارش روابط عمومی سازمان، بعدازظهر یکشنبه 15 مهرماه در جلسه‌ای با حضور اعضای کمیسیون عمران شورای شهر، معاونان و مشاوران شهرداری، نمایندگان اداره کل استاندارد، فرمانداری، اتاق اصناف و سازمان نظام مهندسی ساختمان تفاهم‌نامه سه‌جانبه طرح ساماندهی کارگران ماهر و شیوه اجرایی‌شدن آن در محل شورای اسلامی شهر شیراز مورد بررسی قرار گرفت.

مهندس مهرداد خواجه‌پور در این‌باره عنوان کرد: چرخه ساخت و ساز عوامل مختلفی دارد که اگر به درستی در کنار یکدیگر قرار نگیرند، درصورت وقوع بلایای طبیعی تبعات مالی و جانی جبران‌ناپذیری در پی خواهد داشت. یکی از مهم‌ترین عوامل سازندگان ذی‌صلاح و کارگران ماهر است که در قانون نظام مهندسی ساختمان نیز به صراحت بیان شده است ولی متأسفانه این مهم مغفول مانده است. بسیاری از افراد کیفیت ساختمان را تنها محصول نظارت می‌دانند، درحالی‌که ساخت و ساز توسط کارگران ماهر و زیر نظر  مهندسان انجام می‌شود و بدون حضور این دو رکن اساسی کیفیت ساختمان دست نیافتنی است.

دبیر هیئت رئیسه سازمان ادامه داد: در ماده 4 قانون نظام مهندسی و کنترل ساختمان اذعان شده است که اشخاص حقیقی و حقوقی شاغل در عرصه ساخت و ساز ملزم به داشتن صلاحیت حرفه‌ای هستند. وی با انتقاد از حذف سازندگان ذی‌صلاح در عرصه ساخت و ساز گفت متأسفانه حلقه اجرایی کار در صنعت ساختمان در حال حاضر مفقود شده است.

ایشان با اشاره به تلاش و همکاری سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس، سازمان برنامه بودجه، اداره کل راه و شهرسازی، اتاق اصناف، استانداری و شهرداری در تشکیل کمیته اصناف مرتبط با صنعت ساختمان و تهیه چارچوب طرح ساماندهی استادکاران و کارگران ماهر اظهار داشت: با همکاری ارگان‌های ذی‌ربط موفق به عقد تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس، اداره کل راه و شهرسازی فارس و اتاق اصناف در خصوص اجرایی شدن این طرح شدیم.

خواجه‌پور با اشاره به تلاش‌های انجام‌شده در این خصوص گفت: مدت یکسال جلسات متعدد درباره بررسی این طرح برگزار شده است و برای اولین بار در کشور کمیته اصناف مرتبط با صنعت ساختمان در اتاق اصناف تشکیل گردیده است.

ایشان برخی مزیت‌های این طرح را بدین صورت برشمرد:

1 . شناسنامه‌دار شدن کارهای ساختمان و امکان پیگیری آن؛

2 . کاهش و کنترل میزان تلفات انسانی ناشی از کار با آموزش ایمنی به کارگران و استادکاران؛

3 . اشتغال کارگران ماهر بومی در استان؛

4 . استفاده از ظرفیت اصناف مرتبط در راستای جلوگیری از ورود افراد غیرحرفه‌ای؛

5 . مشخص‌شدن و هماهنگ ‌شدن قیمت‌های ارائه خدمات با عقد قرارداد و ذکر تعهدها؛

6 . سهولت تعمیر و نگهداری ساختمان با دسترسی به کارگران ماهر؛

7 . تعهد اصناف درخصوص جبران خسارات در قصور کارگران؛

8 . ارتقای کیفیت ساختمان‌ها.

در ادامه افراد حاضر در جلسه پیشنهادهای خود در مورد چگونگی اجرای طرح و ورود آن به شهرداری برای الزام اجرا را بیان کردند.

در انتها مقرر شد تا 3 هفته آینده، با همکاری شهرداری شیراز و سازمان‌های ذی‌ربط شیوه‌نامه‌ای در راستای اجرایی شدن طرح ساماندهی استادکاران و کارگران ماهر تدوین شود.ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر