نمایندگی:شیراز
1401/02/22 10:01:03
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :384
پیش بینی تدابیر لازم برای پیشگیری از حوادث منجر به مرگ خاموش در مبحث 22 مقررات

مدیر دفتر کنترل نظارت گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس اعلام کرد:

پیش بینی تدابیر لازم برای پیشگیری از حوادث منجر به مرگ خاموش در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان

به گزارش واحد روابط عمومی سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس، در آیینی که با هدف تجلیل از برگزیدگان "پویش مرگ خاموش" و با تلاش جمعی از مسئولان دانشگاه علوم پزشکی شیراز، سازمان دانش آموزی استان فارس، سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس، سازمان آتش نشانی و خدمات شهری شهرداری شیراز، شرکت گاز استان فارس و با حضور دانش آموزان منتخب در مجتمع ولایت دانشگاه علوم پزشکی برگزار شد، از منتخبان و برگزیدگان این پویش تجلیل شد.

مدیر دفتر کنترل نظارت گاز سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در همایش پویش پیشگیری از مرگ خاموش گفت: قانون گذار برای پیش گیری از حوادث منجر به مرگ خاموش در مبحث 22 مقررات ملی به صورت جامع تدابیر لازم را اتخاذ کرده است.

مهندس گودرزی افزود: در مبحث 22 مقررات ملی ساختمان، الزامات خاصی تدوین شده است که شامل موارد مرتبط با تأسیسات گاز رسانی در ساختمان ها نیز می شود که از آن جمله می توان به بازرسی های تناوبی سیستم لوله کشی ساختمان اشاره کرد.

وی با تأکید بر اهمیت فرهنگ سازی و آموزش در سطح جامعه گفت: بر اساس قانون مقررات ملی ساختمان مصوب سال 1392، برای نگداری ساختمان، نماینده قانونی مالک یا مالکان، مسئول نگهداری ساختمان محسوب می شود و موظف به اجرای الزاماتی است که در اکثر موارد از مسئولیت قانونی خود خبر ندارد.

مدیر دفتر کنترل نظارت گاز سازمان خاطر نشان کرد: در این راستا سازمان های ذیربط، به ویژه شهرداری ها مکلف اند که هنگام صدور پایان کار ساختمان، مالک یا نماینده قانونی وی را در خصوص الزام به انجام بازرسی های دوره ای در ۴ بخش (معماری، سازه، تأسیسات مکانیکی/ برقی و گازرسانی) آگاه کنند.

گودرزی با اشاره به اهمیت بازدیدهای تناوبی از تأسیسات لوله کشی گاز ساختمان ها گفت: مطابق قانون، مسئول نگهداری ساختمان موظف است که دودکش های ساختمان را هر 3 ماه، دریچه های تأمین هوا یا مجاری تهویه را حد اقل هر 3 ماه، لوله کشی گاز و نشتی اتصالات را هر یک سال و بازدید کلی و تناوبی از سیستم لوله کشی گاز را هر دو سال یکبار توسط اشخاص ذیصلاح بازرسی کند.

وی با اشاره به گزارش شرکت گاز استان و با استناد به تحلیل حوادث انجام پذیرفته، گفت: با انجام بازرسی های دوره ای از دودکش ها، مجاری تهویه و سیستم های لوله کشی گاز، به سادگی می توان از بسیاری از حوادث ناشی از گاز گرفتگی پیشگیری کرد.

مدیر دفتر کنترل نظارت گاز سازمان افزود: متأسفانه بسیار دیده شده است که هنگام تغییر کاربری ملک که موجب تغییر الزامات فنی در آن می شود، از سازمان نظام مهندسی ساختمان تأییدیه ای برای سیستم لوله کشی گاز اخذ نمی شود که از عواقب این مسأله می توان به طور مثال از فوتی های ناشی از اجاره پارکینگ ها با کاربری مسکونی اشاره کرد.

گودرزی در خصوص رعایت الزامات هنگام انتقال مالکیت ساختمان ها گفت: هنگام واگذاری مالکیت ساختمان، مالک موظف است که پس از رعایت الزامات مربوط به بازرسی گاز ساختمان و با اخذ تأییدیه از مراجع ذیصلاح، انتقال مالکیت را انجام و ملک را به مالک بعدی واگذار کند.

وی مهم ترین اقدام انجام شده در سالیان اخیر را اخذ مجوز از معاون دادستان، کمیسیون نظارت سازمان صمت برای اخذ استعلام مشاورین املاک هنگام اجاره، رهن و خرید و فروش ملک بر شمرد و افزود: با این روش می توان تعداد زیادی از ساختمان های مسکونی را از نظر استاندارد گاز رسانی ایمن کرد.

رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس طی پیامی ضمن تقدیر از برگزار کنندگان این پویش و با استقبال از برگزاری مسابقه دانش آموزی، چنین برنامه هایی را اقدامی مناسب در راستای نشر فرهنگ پیشگیری از مرگ خاموش دانست. به همین منظور در حمایت از این پویش به دانش آموزان برنده از سوی این سازمان نیز جوایزی اهدا شد.


 
ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر