نمایندگی:شیراز
1401/09/01 14:26:53
روابط عمومی بسیار مهم
تعداد بازدید کنندگان :411
در شصت و هفتمین جلسه هیات مدیره نظام مهندسی ساختمان فارس ؛

بهارستانی ها وعده حمایت دادند

 

دکترعسکری نماینده مجلس:  از تصویب مفاد بندهای قانونی برای بیمه تامین اجتماعی  مهندسان حمایت خواهیم کرد

 

در شصت و هفتمین جلسه هیات مدیره سازمان  نظام مهندسی ساختمان فارس محمد جواد عسکری، نماینده مردم داراب و زریندشت در جمع اعضای هیات مدیره حاضر شد و با شنیدن چالش های جامعه مهندسان از زبان نمایندگان آنها ، در زمینه بررسی راهکارهای ممکن برای حل مشکلات موجود در این حوزه ، پیگیری  و مساعدت از سوی نمایندگان پارلمان یازدهم را وعده داد ؛ گفتنی است درخواست اصلی اعضای هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی حول محور بیمه تامین اجتماعی مهندسان و ضرورت همکاری نمایندگان مجلس برای تحقق این مهم بود ؛  موضوعی که طی ماه هاه های گذشته توسط برخی از اعضای هیأت مدیره دوره نهم پیگیری و برای انجام آن تلاش های مستمری صورت گرفته است .

 انتظار جامعه مهندسان از نمایندگان مجلس حمایت از حرفه مندان این حوزه است

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در این نشست بیمه تامین اجتماعی مهندسان را خدمتی سزاوار جامعه مهندسی دانست و گفت این قانون می بایست خیلی زودتر از این محقق می شد ؛  پوشش بیمه تامین اجتماعی از مطالبات به حق جامعه مهندسی است که انتظار می رود توسط نمایندگان مجلس پیگیری و تصویب شود . 

دکتر مجتبی زور بخش با اشاره به دغدغه های مهندسان جوان نسبت به آینده شغلی و حرفهای گفت : نابسامانی های اقتصادی و رکود ساخت و ساز معیشت بسیاری ار متخصصان حوزه ساخت و ساز را با چالش های جدی هموار کرده است و در این راستا  انتظار ما از نمایندگان مجلس حمایت از حرفه مندان این حوزه است ؛ پیگیری بیمه تامین اجتماعی، یکی از مطالبات اساسی و مهم جامعه مهندسی است که انتظار می رود با حمایت و همکاری منتخبین مردم در مجلس شورای سلامی به صورت یک قانون به تصویب درآمده و اجرایی شود .  

وی بلاتکلیفی مهندسان در خصوص بهره مندی از مزایای بیمه تامین اجتماعی را باعث تضییع حقوق آنان دانست و گفت : پیگیریهای موثر سازمان نظام مهندسی در فرآیند وضع قانون بیمه تأمین اجتماعی مهندسان تا حصول نتیجه با جدیت ادامه خواهد داشت  .

رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ادامه به موضوع مهم اصلاح قانون نظام مهندسی اشاره و اظهار کرد : امروز در حالی اصلاح قانون نظام مهندسی به عنوان یک تصمیم کلان کشوری در حال انجام است که نظر سازمان های نظام مهندسی در این خصوص اخذ نشده است ؛پیشنهاد مشخص ما در این خصوص این است که روند تصویب این قانون متوقف و اصلاحات اساسی با همیاری و همکاری سازمان های نظام مهندسی و با بهره گیری از خرد جمعی اعمال شود . بدیهی است اصلاح شتابان این قانون بدون اخذ نظرات صاحبان تخصصی بیشترین ضربه به پیکره سازمان ها و قانون نظام مهندسی وارد کرده و بروز یک سری از تنش های حرفه ای در جامعه مهندسان را باعث خواهد شد .
.

زوربخش عنوان  کرد : در این زمینه به هیأت دولت یادآور می شویم که برای اصلاح قانون نظام مهندسی تعجیلی وجود ندارد و اصلاح اصولی این قانون نسبت به اصلاح سریع آن در اولویت است . اگر این روند اجرا شود و مجلس به این نتیجه برسد که اصلاح قانون باید از راه درست و اصولی آن انجام شود ، می توان به اصلاح و آینده آن امیدوار بود.

وی با اشاره به اینکه سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس به عنوان یک سازمان مقتدر این آمادگی را دارد تا در راستای اصلاح اصولی قانون در همه ابعاد ورود نماید، خاطر نشان کرد : این سازمان بر بازنگری و بررسی قانون نظام مهندسی قبل از تصویب تاکید دارد .


 

 *متاسفانه برای اصلاح برخی از بندهای قانون نظام مهندسی تفکر لازم صورت نگرفته است  

نایب رییس سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در این نشست به موضوع اصلاح قانون نظام مهندسی و ضرورت بهره گیری از نظرات صاحبان تخصص در این راستا اشاره کرد و گفت : متاسفانه برای اصلاح برخی از بندهای این قانون تفکر لازم صورت نگرفته است . دکتر هادی بیاتی اظهار کرد : انتظار ما از نمایندگان مجلس این است که با استفاده از خرد جمعی و اعمال نظر کارشناسان این حوزه در بحث اصلاح قانون نظام مهندسی اقدام کنند .

 

 

* مغایرت لایحه های پیشنهادی اصلاح قانون نظام مهندسی برای جامعه مهندسان محل ابهام است

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز به مغایرت لایحه های پیشنهادی اصلاح قانون نظام  مهندسی اشاره و اظهار کرد این مغایرت ها محل شک و ابهامی جدی برای جامعه بزرگ مهندسان می باشد .

 دکتر طاهره نصر عضو شورای مرکزی سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور تصریح کرد نسخه اصلاحی پیشنهادی شورای مرکزی که در نشست روسای سازمان ها تنظیم شده با انچه در کمیسیون عمران مجلس مطرح است مغایرت داشته و لایحه پیشنهادی دولت که در وزارت راه و شهرسازی مطرح است نیز دیدگاه دیگری را به موضوع دارد .

عضو هیات مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ادامه درخصوص موضوع بیمه مهندسان نیز گفت اصلاحیه قانون بیمه مد نظر شورای مرکزی قرار گرفته و به نظر می رسد طبق اصلاح ماده  5 قانون بیمه های اجتماعی ، خواسته مهندسان برای بیمه تامین اجتماعی قابل پیگیری است .

نصر به مخالفت برخی نمایندگان مجلس با بیمه مهندسان به بهانه مشخص نبودن منابع تامین درآمدی این بیمه اشاره و عنوان کرد : از محل عوارض صدور پروانه ساخت و ساز در راستای توجه به بیمه سهم کارفرمایی می توان منابع تامین درامد این بیمه را تامین کرد

 

 

 

صادرات خدمات فنی مهندسی می تواند منشا خیری برای اقتصاد استان باشد

دیگر عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست با اشاره به فعالیت تشکل صادرات خدمات فنی مهندسی در استان اظهار کرد :اولین جلسه برون مرزی این تشکل با ساختار جدید در ماه آینده با حضور استاندار

فارس در کشور عمان تشکیل خواهد شد و در این راستا پیرو توافقات صورت گرفته و تفاهمات منعقد شده ، مجموعه ای از خدمات فنی مهندسی از فارس به کشور عمان صادر و نیز بیمارستانی در شیراز ساخته خواهد شد

دکتر علیرضا زارع با اشاره به ظرفیت منحصر به فرد استان فارس در زمینه دانش مهندسی و متخصصان صاحب صلاحیت در این حوزه ، اظهار کرد : این تشکل و تحقق اهداف و برنامه های آن می تواند منشا خیری برای اقتصاد استان باشد .

 

بیمه تامین اجتماعی مهندسان بار مالی برای دولت ندارد

مهندس یاسر پوست فروش نیز در ادامه این نشست در خصوص بیمه تامین اجتماعی مهندسان وضرورت  انحام آن صحبت و اظهار کرد : طبق اصل ۲۹ قانون اساسی، ، برخورداری از  بیمه تامین اجتماعی از حیث بازنشستگی بیکاری ، پیری ،  ازکارافتادگی و غیره  برای تمام افراد جامعه از سوی دولت اجباری و الزامی است ؛ 

وی با اشاره به سابقه ۱۰۰ ساله بیمه تامین اجتماعی در کشور عنوان کرد : انجام بیمه تامین اجتماعی مهندسان طی چند سال گذشته توسط اعضای هیات مدیره های سازمان نظام مهندسی استان ها پیگیری شده اما به واسطه وجود مشکل در زمینه  تامین بار مالی این بیمه از دیدگاه نمایندگان  و انجام نشدن کار کارشناسی در این خصوص در کمیسیون اجتماعی مجلس ،  این مهم به نتیجه نرسیده و تا به امروز بر زمبن مانده است

عضو هیات مدیره سازمان  عنوان کرد : انجام کار کارشناسی و تشکیل کارگروهایی در این زمینه ثابت خواهد کرد که بیمه تامین اجتماعی مهندسان نه تنها بار مالی ندارد بلکه کمک حالی برای دولت است ؛ در این خصوص با اشاره به وضعیت بیمه تامین اجتماعی کارگران 

ساختمانی که برخی از آنان علی رغم عدم فعالیت در زمینه ساختمان  و با داشتن مشاغل دیگر ، مشمول بیمه شده اند ، باید یادآوریم شویم که مهندسان با داشتن پروانه اشتغال ، شرایط مشخص و فعالیت حرفه ای مستمر و مسیولیت سنگین در زمینه ساخت مسکن ، از داشتن بیمه تامین اجتماعی محروم مانده اند

پوست فروش با اشاره به سیاست های ابلاغی و تاکیدات مقام معظم رهبری در زمینه ضرورت انجام بیمه تامین اجتماعی در فرودین سال جاری  تقاضا کرد : بیمه تامین اجتماعی مهندسان به صورت مشخص و ویژه در راستای ایجاد امید و انگیزه در میان جامعه مهندسان در کمسیون اجتماعی مجلس پیگیری و بعد از انجام کارکارشناسی در این خصوص ، نتایج آن در کوتاهترین زمان ممکن ، به مهندسان اطلاع رسانی شود .

وی در ادامه به انتظارات دولت از مهندسان برای ارائه تخفیف در خصوص ارائه خدمات مهندسی در بحث نهضت ملی مسکن و یا ساخت و ساز در بافت های فرسوده اشاره و عنوان کذد علی رغم همکاری مهندسان در این خصوص ، هیچ گونه حمایتی از سوی دولت از این جامعه متخصص انجام نمی شود

 

 ضرورت در نظر گرفتن امتیاز افراد برای ورود به حرفه   

مهندس ستار خورشیدی دیگر عضو هیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس نیز در این نشست به قانون تسهیل کسب و کار و ضرورت در نظر گرفتن امتیاز افراد برای ورود آنان به حرفه مورد نظر در این قانون اشاره وعنوان کرد : در خصوص سازمان نظام مهندسی ساختمان در این حوزه غفلت های بزرگی صورت گرفته و افرادی بدون داشتن تخصص و صلاحیت لازم ، به حوزه ساخت و ساز ورود کرده و جان و مال مردم به آنان سپرده می شود ؛ رویکردی که صدمات و آسیب های جبران ناپذیری را به جامعه تحمیل کرده و  خواهد کرد

وی در ادامه به  موضوع ورود متخصصان رشته های مختلف به عنوان کارشناس رسمی دادگستری اشاره وعنوان کرد : درراستای اجرای قانون تسهیل کسب وکار ، هر ساله تعداد کثیری به تعداد کارشناسان رسمی دادگستری در کشور اضافه می شود که در این میان برخی از آنان صاحب صلاحیت کافی در این زمینه نیستند؛ اقدامی که با وجود حساسیت های موجود در این حوزه  و اینکه 80درصد از پرونده های قضایی با نظر کارشناسان رسمی دادگستری به نتیجه منتج می شود ، می تواند مشکلاتی جدی را دامن گیر جامعه نماید .

عضوهیأت مدیره سازمان نظام مهندسی ساختمان فارس در ادامه به نقش راهگشای نمایندگان ودامنه اختیارات مجلس در امر قانونگذاری اشاره و از نماینده مردم داراب به عنوان نماینده ای دغدغه مند ، درخواست کرد در خصوص تصویب بیمه تامین اجتماعی مهندسان و در زمینه اصلاح قانون نظام مهندسی و نیز اجرای کارشناسانه قانون کسب و کار ، جامعه بزرگ مهندسان را یاری و حمایت کند .

 

 زمینه بیمه تامین اجتماعی مهندسان باعث ارتقای جایگاه شغلی و اجتماعی آنان است

نماینده مردم داراب و زریندشت در مجلس شورای اسلامی  نیز در این نشست  بر اهمیت ارتقاء جایگاه شغلی و اجتماعی مهندسان تاکید کرد وگفت : رویکرد ما حمایت از بیمه تامین اجتماعی مهندسان است و دراین راستا از بندهای قانونی موچود در زمینه بیمه تامین اجتماعی حمایت خواهیم کرد .

دکتر محمدجواد عسکری با تاکید برنقش ارزنده  مهندسان در جامعه اظهارکرد: مجموعه نظام مهندسی و متخصصان حوزه ساخت و ساز تا به امروز خدمات قابل توجهی را درراستای عمران و ابادی به کشور و مردم ارائه کردهاند.

وی با اشاره به اشتغالآفرین بودن خدمات مهندسی و ظرفیت منحصر به فرد  موجود در این حوزه اظهار کرد: مهندسان ساختمان و نیروهای  متخصص این بخش ، سرمایه ای عظیم هستند که شرایط بهره گیری از توان تخصصی و فنی انان در داخل و خارج کشور  فراهم است  ؛ در این راستا باید صادرات خدمات فنی و مهندسی ایران را به سایر نقاط جهان به ویژه کشورهای دوست و همسایه عربی بیش از پیش دنبال شود .

دکتر عسکری با اشاره به ضرورت ایجاد شرابطی برای رونق صنعت ساختمان در کشورعنوان کرد : ایجاد فضای بیاعتمادی در هر حوزه عامل تضعیف بنیان اقتصادی ان خواهد بود  ؛ در این راستا باید بابهبود شرایط اقتصادی بتوانیم سرمایه گذاری در صنعت ساختمان را افزایش داده و به توسعه فرصت های شغلی در این راستا کمک کنیم .

وی اضافه کرد: اقتصاد بسیاری از کشورهای همسایه نظیر قطر، امارات و ترکیه با سرمایهگذاری ایرانیان متحول شده است اما در اجرای برخی از طرح های ساده مسکن سازی هم مانده ایم . بدیهی است اتخاذ سیاستهای مناسب در این حوزه می توانست هدایت سرمایههای عظیم داخلی در جهت رونق ساختوساز در کشورهای خارجی را مانع شود . .

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی به اهمیت امیدآفرینی و ایجاد انگیزه در جامعه هدف مهندسی اشاره کرد و گفت: اخلال در کار مهندسان بیانگیزگی را ایجاد میکند که در این راستا  در سند چشمانداز ملی و برنامههای بالادستی در مجلس تلاش داریم تا با بکارگیری راهکارها و نظرات سازنده جامعه مهندسی بتوانیم به سهم خود در ارتقاء جایگاه اجتماعی مهندسان ساختمان تأثیرگذار باشیم.

عضو حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام با تاکید بر اینکه بایستی اعتماد دوسویه بین مهندسان و مسئولان ایجاد شود، :تحقق این مهم منجر به خدماترسانی بهتر به مردم خواهد شد ؛ مجلس یازدهم در این راستا هم در کمیسیون تخصصی اجتماعی و هم در صحن علنی و غیرعلنی خانه ملت از جایگاه مهندسان ساختمان تمام قد دفاع و حمایت خواهد کرد.

عضو مجمع نمایندگان فارس قانونگرایی را یکی از ملزومات جامعه توسعهیافته دانست و گفت: قانونهایی که مصوب و وضع میشوند باید مسیر توسعه را دنبال کنند که اگر این ریلگذاری مناسب و اصول مند باشد قطعا شاهد توسعه هدفمند خواهیم بود.

او به مشکل وضع قانون های سراپا نقص در مجلس اشاره و عنوان کرد : تا مادامی که در حوزه قانون گذاری تحول خاصی صورت نگیرد مشکلات موجود در حوزه های مختلف به قوت خود باقی خواهد ماند. 

عسکری بیمه تامین اجتماعی مهندسان ساختمان را یک ضرورت جدی دانست و گفت: این طرح در مجلس یازدهم و کمیسیون اجتماعی در حال بررسی و اعمالنظرهای کارشناسی است ؛ تصویب این قانون  به ارتقاء جایگاه شغلی و اجتماعی مهندسان ساختمان کمک خواهد کرد ضمن اینکه بار مالی آن  نیز برای دولت ناچیز و از محل درآمدهای پایدار قابل تامین است . ما در خانه ملت هر ایده و طرحی را که امکان اجرایی شدن آن در کشور وجود داشته باشد و بتواند فعالیتهای مختلف را نظاممند و در مسیر توسعه قرار بدهد حمایت خواهیم کرد و در چارچوب اصلاح، حذف یا وضع قانون شدن آن قرار میدهیم

به گفته وی بی اعتمادی که در حوزه مسایل بیمه ای شکل گرفته باید حل شود چرا که با بوجود امدن فضای بی اعتمادی قطعا عامل از بین رفتن انگیزه خواهد شد . فردی که در یک حرفه یا مجموعه مشغول به کار است این استحقاق را دارد که در مقابل مشکلات احتمالی که برای او ایجاد می شود با پاسخی درست و اصولی روبرو شود .

این نماینده مجاس پیگیری مجدانه مهندسان برای انجام این مهم و حضور آنان در کمیسیون اجتماعی مجلس برای ارایه نقطه نظرات و دیدگاه های تخصصی در این زمینه و در راستای منافع مهندسان را ضروری دانست

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


ثبت نظرات


مسير شما در سايت : > Skip Navigation Linksصفحه نخست > پرتال مهمان > آرشیو اخبار > مشاهده خبر